Jest umowa na 80 autobusów gazowych. "Największe zakupy w historii"

UM WarszawaMiasto zakupiło 80 nowych autobusów

W przyszłym roku na ulice Warszawy wyjechać mają nowe autobusy zasilane sprężanym gazem ziemnych. W środę władze miasta podpisały umowę na zakup 80 takich pojazdów. Dostawcą jest firma MAN Bus&Truck.

- To największe zakupy autobusów niskoemisyjnych w historii naszego miejskiego przewoźnika. Po ulicach stolicy jeździ obecnie 35 autobusów gazowych, a w przyszłym roku ich liczba wzrośnie aż o 80 sztuk - mówiła na konferencji wiceprezydent Renata Kaznowska.

Prezes Miejskich Zakładów Autobusowych dodał, że wartość umowy wynosi 132 miliony złotych. - To kolejny krok naszej firmy w drodze do zbudowania jednej z najbardziej ekologicznych firm - wskazał Jan Kuźmiński.

Przegubowce i 12-metrowce

Na mocy podpisanej umowy firma MAN dostarczy Warszawie 50 autobusów przegubowych i 30 12-metrowych. Wszystkie będą zasilane sprężanym gazem ziemnym CNG. Według informacji urzędników, ich dostawa planowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. "Paliwo i infrastrukturę do tankowania zapewni, na mocy oddzielnej umowy, konsorcjum tworzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo" - czytamy w komunikacie prasowym.

Nowe autobusy zostaną standardowo wyposażone w biletomaty, klimatyzację, monitoring oraz elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną.

- Jestem przekonany, że wybór naszej oferty to potwierdzenie doskonałej wzajemnej współpracy oraz faktu, że autobusy MAN we flocie MZA sprawdziły się jako niezawodny środek transportu - podkreślił Jean-Sylvain Delepaut, członek zarządu Man Truck & Bus Polska.

Rośnie niskoemisyjna flota

Nowe pojazdy dołączą do autobusów niskoemisyjnych, którymi dysponuje MZA. To 35 gazowych przegubowców LNG firmy Solbus oraz cztery hybrydowe Solarisy. Miejskie Zakłady Autobusowe mają też w swoim taborze pojazdy bezemisyjne: 31 autobusów elektrycznych dostarczonych przez firmy: Solaris i Ursus.

Łącznie, jak informują urzędnicy, w 2020 roku stołeczny przewoźnik będzie miał już ponad 300 autobusów bezemisyjnych i niskoemisyjnych - elektrycznych i gazowych.

Propozycje kandydatów na prezydenta Warszawy związane z transportem publicznym:

[object Object]
Dwie propozycje Patryka JakiegoTVN24
wideo 2/2

kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości