Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Jest tomograf, nie ma umowy. Pacjenci zapłacą za badania

Warszawa

SPZZLOTomograf

Publiczna przychodnia na Bielanach kupiła za 6,5 mln złotych nowoczesny sprzęt do wykonywania badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pacjenci muszą jednak za nie płacić jak w prywatnej klinice. Powód? Przychodni nie udało się podpisać kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pacjenci z Żoliborza i z Bielan mają do wyboru - zapłacić, albo stanąć w długiej kolejce do szpitala Bielańskiego. W ich rejonie nie ma innej placówki, która robi bezpłatne badania tomografem. Pierwsze wolne terminy na badanie w ramach NFZ są dopiero w lipcu.

Termin w ciągu trzech dni

W przychodni przy ul. Żeromskiego pacjenci nie muszą czekać tak długo. Mogą w ciągu kilku dni skorzystać z jednego z najnowocześniejszych tomografów w Polsce. Pod warunkiem, że ich na to stać. Ceny zaczynają się od 200 zł, a sięgają nawet tysiąca złotych. W kwietniu przychodnia oferuje 10 procent rabatu.

NFZ: mamy bardzo skromny budżet

Pacjenci muszą płacić za kupiony z publicznych pieniądzy sprzęt, bo przychodni nie udało się podpisać kontraktu z NFZ.

- Niestety mamy bardzo skromny budżet i nie możemy pozwolić sobie na zakup wszystkich usług, które znajdują się na rynku. Po rozliczeniu pierwszego kwartału będziemy wiedzieć ile pieniędzy możemy przeznaczyć na takie badania - wyjaśnia Wanda Pawłowicz, rzeczniczka prasowa mazowieckiego NFZ i zapowiada, że na przełomie kwietnia i maja NFZ ogłosi nowy konkurs. - Na pewno w nim wystartujemy. Jeżeli nam się w tym nie uda, to będziemy startować w kolejnych - zapowiada Anita Karykowska z działu marketingu SPZZLO Warszawa-Żoliborz. A co jeżeli nie uda się podpisać umowy z NFZ? - Mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać sprzęt z badań komercyjnych - dodaje.

Tomograf działa przy Żeromskiegood początku marca. Pracownicy przychodni pytani, ile osób już z nego skorzystało odmawiają odpowiedzi. Przytaczają jedynie dane: dostepność w stolicy do tego typu usług jest większa niż w Gracji - mówi Karykowska.

Tomograf
SPZZLO

bf/par