Jest reprywatyzacja czy jej nie ma? "Mieszkańcy zdezorientowani"

Kamienica przy Osowskiej 30
Kamienica przy Osowskiej 30
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Kamienica przy Osowskiej 30Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Lokatorzy z kamienicy przy Osowskiej 30 w ciągu kilku dni otrzymali dwa sprzeczne ze sobą pisma. Z pierwszego wynika, że budynek został przekazany prywatnemu właścicielowi. Z drugiego, że zwrotu jednak nie będzie. - Mieszkańcy są zdezorientowani i przestraszeni - mówi jeden z radnych Pragi Południe.

Osowska 30 to nieduża dwupiętrowa kamieniczka, położona kilka kroków od placu Szembeka. Została zwrócona prywatnemu właścicielowi decyzją wydaną w marcu 2016 roku. Pod dokumentem podpisał się Jerzy M., były wiceszef nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami, a obecnie podejrzany w jednym z reprywatyzacyjnych śledztw.

O tym, że budynek ma przejść w prywatne ręce, urzędnicy powiadomili lokatorów półtora roku później - w październiku 2017 roku. Wysłano wówczas dokument, w którym napisano, że nowymi właścicielami mieszkań nie jest już miasto stołeczne Warszawa, ale dwaj panowie: Stanisław N. i Emil M. (nazwiska do wiadomości redakcji).

- Dodano też poradnik dla najemców lokali mieszkalnych należących do prywatnych właścicieli - nadmienia Marek Borkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, do którego lokatorzy zwrócili się z prośbą o pomoc.

"Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem, o co chodzi"

- Kiedy jeden z mieszkańców zadzwonił do mnie i powiedział, że kamienica została przekazana razem z lokatorami pomyślałem, że to niemożliwe. Po wybuchu afery reprywatyzacyjnej zwroty miały być przecież wstrzymane. Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem wprost, o co chodzi - opisuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Borkowski.

Burmistrz - jak dodaje radny - miał powiedzieć, żeby się nie martwić, bo mieszkańcy niebawem dostaną dokument wskazujący, że reprywatyzacji jednak nie będzie. - I faktycznie, nie minęło półtora tygodnia, a lokator pokazał mi drugie pismo, że sprawa zwrotu została wstrzymana - mówi nasz rozmówca.

I przekonuje, że to wcale nie uspokoiło mieszkańców Osowskiej 30, wprost przeciwnie. - Dzwonią do mnie, są przerażeni, nie wiedzą, co się dzieje - stwierdza radny. Zadają sobie pytanie, co "wstrzymanie" reprywatyzacji oznacza w praktyce, na jak długo sprawa jest zamrożona, z jakiego powodu i - co dla nich najważniejsze - czy w bliższej lub dalszej przyszłości stracą dach nad głową.

Ratusz idzie do prokuratury

Pytania te chcieliśmy zadać urzędnikom z Pragi Południe, jednak rzecznik dzielnicy odesłał nas do miejskiego Biura Spraw Dekretowych, bo "sprawy związane z reprywatyzacją nie leżą w kompetencji dzielnicy". Rzecznik ratusza z kolei potwierdził, że decyzja zwrotowa w sprawie Osowskiej 30 faktycznie została wydana, ale budynek "nigdy nie został przekazany".

- W listopadzie zwróciliśmy się z prośbą do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sprawdzenie, czy nie zachodzą przesłanki, by rozpocząć procedurę unieważnienia umowy sprzedaży roszczeń do nieruchomości - powiedział Bartosz Milczarczyk. Dopytywany, czy to oznacza, że o kamienicę upomniał się nieprawowity spadkobierca, ale ktoś, kto odkupił roszczenia, powiedział, że "prawdopodobnie tak". - Stąd nasz wniosek. Chcemy, aby prokuratura sprawdziła umowę na sprzedaż praw i roszczeń - precyzuje.

Sprawa zwrotu jest więc zamrożona do czasu, aż stanowisko zajmą śledczy. - Jeśli prokuratura uzna, że zachodzą przesłanki, by unieważnić transakcję, to będzie dla nas punkt wyjścia do tego, by uniemożliwić wydanie kamienicy - podsumowuje Milczarczyk.

Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził nam, że wskazany wniosek do śledczych wpłynął. Poinformował jednak, że sprawa została przekazana do Prokuratury Regionalnej. Czy ta zajęła się sprawą?

- Niezwłocznie po lekturze dokumentów wystąpiono do Biura Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o uzyskanie akt własnościowych przedmiotowej nieruchomości - poinformowała nas Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej.

- Jednocześnie skierowano wystąpienie do Ministerstwa Finansów celem uzyskania między innymi informacji, czy nieruchomość była objęta międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych zawartych z rządami niektórych państw przez Rząd Polski, to jest tak zwanymi układami indemnizacyjnymi. Po uzyskaniu wskazanych materiałów, kontynuowane będą dalsze czynności służące wyjaśnieniu kwestii prawnych związanych z powyższą nieruchomością - dodała.

Radny Borkowski przekonuje zaś, że chciałby, aby sprawą Osowskiej 30 zajęła się komisja weryfikacyjna. - Właśnie przygotowuję wniosek w tej sprawie - podsumowuje.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Mężczyzna zabity nożem na Nowym Świecie. Zatrzymali trzech, skazali dwóch

Mężczyzna zabity nożem na Nowym Świecie. Zatrzymali trzech, skazali dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl