Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Jest raport ratusza, jutro decyzja ws. prof. Chazana. "Pewne rzeczy nie zostały dotrzymane"

Warszawa

Relacja reportera TVN24

Zakończyła się kontrola ratusza w szpitalu św. Rodziny po tym, jak dyrektor placówki profesor Chazan odmówił wykonania legalnej aborcji. We wtorek urzędnicy otrzymali ostatnią opinię specjalisty. Z raportem pokontrolnym ma zapoznać się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ewentualne decyzje w sprawie profesora zapadną w środę.

Zakończenie kontroli potwierdził Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza. – Jeszcze dzisiaj pani prezydent zapozna się z raportem pokontrolnym – zapewnił.

Jak dodał, decyzje odnośnie profesora zostaną ogłoszone w środę, nie wiadomo czy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotka się z Chazanem. – Na pewno do szpitala zostanie przesłany raport – dodał Milczarczyk.

Jak nieoficjalnie udało się ustalić portalowi tvnwarszawa.pl u jednego z wysoko postawionych urzędników, kontrolerzy z ratusza w raporcie przyznali, że "pewne rzeczy nie zostały dotrzymane".

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu miało umrzeć zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

W czwartek Wierzbicki ponownie zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie prof. Chazana i zagroził tym razem, że jeśli tego nie zrobi Sojusz złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydent stolicy.

Kilka kontroli

Szpital, którego dyrektorem jest prof. Bogdan Chazan, ma zapłacić ok. 70 tys. zł kary. To efekt kontroli przeprowadzonej przez NFZ, który stwierdził nieprawidłowości.

W szpitalu zakończyły się kontrole także: konsultanta krajowego oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i właścicielowi szpitala, którym jest miasto.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Rozmowa z prof. Chazanem
fot. PAP/ film: TVN24
Śledztwo prowadzone jest ws. decyzji prof. Bogdana Chazana
TVN24
Oświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz
TVN 24

bf/ec