Jest przetarg na nowe bramki na I linii metra

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plZTM testowało szersze bramki w metrze Politechnika

Nowe bramki pojawią się na całej I linii metra. Mają być szersze i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą również nowe wyjścia ewakuacyjne.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie bramek automatycznych oraz ewakuacyjnych, z zawiasami sprężynowymi lub samozamykaczami. Mają powstać również bramki z kasownikami do pobierania opłat, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, z dużym bagażem ręcznym oraz uprawnionych do korzystania z przejazdu bez posiadania biletu. Zgodnie z wymogami mają być większe niż dotychczas, ich szerokość wyniesie 90 - 100 cm.

190 wyjść ewakuacyjnych

Do nowych bramek mają powstać również ścieżki doprowadzające dla osób niewidomych i słabowidzących. Skrzydła przejść ewakuacyjnych mają mieć napęd umożliwiający otwieranie w obu kierunkach zgodnie z kierunkiem przejścia pasażerów. Dodatkowo system czujników ma wykrywać osoby i przedmioty, np. rowery czy duże bagaże, zapewniając pasażerom bezpieczne wejście oraz wyjście.

Termin składania ofert w ramach przetargu, który ogłosił ZTM mija 8 kwietnia, a wymagany czas wykonania zamówienia to 120 dni od daty podpisania umowy. Wymienionych zostanie w sumie 200 metrów wygrodzeń ze 190 wyjściami ewakuacyjnymi

Już w zeszłym roku na I linii metra montowane były "tzw" ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki nim osoby, posługujące się laskami mogą znaleźć drogę do bramki, windy, schodów ruchomych czy do krawędzi peronu.

Budują II linię

Ratusz wybrał firmy, które zaprojektują stacje II linii metra na Targówku, Woli i Bemowie. Urzędnicy pokazali też wizualizacje przystanków podziemnej kolejki.

Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent WarszawyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ło/r