Jest porozumienie miasta i PKP: zbudują wiadukt i dwa tunele

Warszawa

tvnBędzie tunel w Rembertowie

W ciągu dwóch lat miasto na spółkę z kolejarzami ma wybudować tunele pod torami w Rembertowie i Wesołej oraz wygodny wiadukt ul. Chełmżyńskiej nad nimi. Prace mają kosztować około 100 mln złotych. PKP i Warszawa zrzucą się po połowie.

O tym, że miasto jest blisko dogadania się z PKP PLK pisaliśmy już pod koniec stycznia. W środę, wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz, poinformował, że w końcu doszło do wyczekiwanego przez mieszkańców porozumienia.

- Otrzymaliśmy pismo od PLK PKP potwierdzające gotowość budowy tuneli w Rembertowie i Wesołej. Poleciłem przygotowanie projektu porozumienia jako wiążącego aktu prawnego w którym PKP i Miasto zobowiążą się do wspólnego finansowania po 50 procent tej inwestycji w latach 2017-2018 – napisał Wojciechowicz na portalu społecznościowym.

Jak się okazuje, porozumienie nie dotyczy tylko tunelu pod torami w osi ulic Marsa i Chruściela. – Dogadaliśmy się także w sprawie budowy wiaduktu nad torami w ciągu Chełmżyńskiej w Rembertowie i tunelu pod torami na 1. Praskiego Pułku w Wesołej. To świetna wiadomość dla mieszkańców – precyzuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Dzięki porozumieniu mieszkańcy zyskają bezkolizyjny przejazd przez kilka par torów kolejowych w poprzek Chełmżyńskiej. Obecnie często tworzą się tam korki ze względu na zamykane szlabany.

Jak dodał Milczarczyk, urzędnicy szacują, że w sumie na wszystkie trzy inwestycje trzeba będzie wydać około 100 milionów złotych. Teraz konieczne zmiany w budżecie miasta będzie musiała zaakceptować rada miasta.

Wesoła się doczekała

Miasto chciałoby zbudować w ciągu 1. Praskiego Pułku tunelu o długości około 100 metrów.

O takie rozwiązanie apelowali też mieszkańcy, którzy narzekali na tworzące się w tym miejscu korki.- Budowa tunelu w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku nie tylko usprawni lokalny i tranzytowy ruch samochodowy, ale również w istotny sposób popraw bezpieczeństwo ruchu pieszego – chwalili zalety tunelu w swoim stanowisku radni z Wesołej.

Tędy miałby przebiegać tunel w Rembertowie:

Mieszkańcy chcą tunelu pod torami
tvnwarszawa.pl
Fragment programu "Uwaga"
tvn

jb/r