"Jest płaska, szybka i sprawdzona". Znamy trasę Maratonu Warszawskiego

Warszawa

Trasa 39Fundacja Maraton Warszawski
wideo 2/5

24 września tysiące biegaczy ustawi się na starcie przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, aby zmierzyć się z dystansem 42 km i 195 m. Organizatorzy przygotowali dla uczestników taką samą trasę jak w poprzedniej edycji.

Maraton Warszawski to impreza organizowana nieprzerwanie od 1979 roku. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja wielkiego biegu będzie miała widowiskową i co najważniejsze, znaną już uczestnikom trasę.

Biegacze wystartują spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego, pobiegną Krakowskim Przedmieściem w kierunku Ronda de Gaulle’a, przez pl. Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu aż do pl. Unii Lubelskiej. Następnie pobiegną Puławską, Domaniewską, Nowobukowińską, Rolną i al. Wilanowską w kierunku Ursynowa.

Z Ursynowa na Wilanów

Na Ursynowie pobiegną al. KEN, ul. Gandhi, Rosoła i Płaskowickiej. Później skręcą w Kokosową, Orszady i znajdą się w Wilanowie, gdzie pobiegną ulicami: Prymasa Augusta Hlonda i al. Rzeczypospolitej w kierunku Sobieskiego.

Kolejnymi punktami na trasie będą: al. Wincentego Witosa, Czerniakowska i Gagarina przy Łazienkach Królewskich. Następnie maratończycy pobiegną przez Łazienki oraz Agrykolę do Myśliwieckiej i Rozbratu. Miną Muzeum Narodowe, Kruczkowskiego, potem skręcą w Tamkę, w Zajęczą i mostem Świętokrzyskim dostaną się na drugą stronę Wisły.

Tam pobiegną wzdłuż rzeki Wybrzeżem Szczecińskim oraz Wybrzeżem Helskim, a potem ulicą Ratuszową i Namysłowską. Skręcą w lewo w ul. Szarzyńskiego, dotrą do ronda, a następnie wbiegną na Most Gdański. Dalej fala maratończyków popłynie ulicą Słomińskiego, Międzyparkową i Bonifraterską. Następnie ul. Muranowską i gen. Andersa w stronę Żoliborza.

Zawrócą przy 37 km

Tam przemierzą ulicę Mickiewicza, miną pl. Wilsona i wbiegną w Krasińskiego. Następnie będzie ich można zobaczyć na ulicy Gwiaździstej. Przy 37 km zawrócą i pobiegną Wisłostradą aż do Wybrzeża Gdańskiego, gdzie będzie czekała na nich meta i tłum kibiców.

Dlaczego zdecydowano się na powtórzenie ubiegłorocznej trasy? - Ze względu na jej charakter i pozytywne opinie zasłyszane od biegaczy. Jest płaska, szybka i sprawdzona. Dodatkowo umożliwi to uczestnikom sprawdzenie się rok po roku w tych samych warunkach, może nawet pobicie własnych życiówek. Stałe trasy maratonów są standardem na świecie. Z perspektywy globalnej powtórzenie trasy w Warszawie nie jest zaskoczeniem – komentuje Marek Tronina, prezes Fundacji "Maraton Warszawski".

To nie jedyna impreza sportowa organizowana przez fundację "Maraton Warszawski". W marcu wystartował 12. PZU Półmaraton Warszawski, a w ubiegły weekend, w Parku Szczęśliwickim odbyła się sztafeta maratońska - Ekiden.

Trasa maratonu w 2017 roku
mat. prasowe

skw/mś