Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Jest pierwsza zgoda na budowę metra na Wolę

Najnowsze

Metro WarszawskieTak ma wyglądać stacja Księcia Janusza

Jest pierwsza i długo oczekiwana zgoda wojewody mazowieckiego na budowę II linii metra na Wolę. Pozwolenie dotyczy budowy stacji C06, o roboczej nazwie Księcia Janusza.

"Miasto Stołeczne Warszawa może rozpocząć prace budowlane" – informuje w swoim komunikacie wojewoda Zdzisław Sipiera.

Decyzja obejmuje m.in. budowę samej stacji wraz z tunelami, budowę infrastruktury technicznej i obiektów towarzyszących (np. wejść, wind, klatek schodowych), a także przebudowę sieci uzbrojenia terenu.

Potrzebne jeszcze 5 pozwoleń

To pierwsza z sześciu decyzji. W sprawie pozostałych pięciu (czyli trzech tuneli i dwóch stacji: Młynów i Płocka) toczą się jeszcze postępowania.

- Wszystkie projekty budowlane są już przygotowane zgodnie z prawem. Jest to strategiczna decyzja dla warszawiaków, dlatego pozostałe pięć decyzji wydamy niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Stołecznego Konserwatora Zabytków – zapowiedział wojewoda.

Stołeczny ratusz nie kryje zadowolenia. - Bardzo się cieszymy z tej decyzji. Po wielu miesiącach naszych olbrzymich starań w końcu się udało. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Woli, ale nie tylko. Metro to przecież najbardziej efektywny środek komunikacji – komentuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Kiedy w takim razie budowa ruszy? Jak dodaje Milczarczyk, do tego potrzebny jest komplet wszystkich sześciu pozwoleń. – Dopiero wtedy będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą – informuje. – Mam nadzieję, że cały ten proces wydawania decyzji zakończy się w ciągu kilku tygodni – dodaje.

Gotowe w 2019 roku

Budowa metra na Wolę miała ruszyć równolegle z budową w kierunku na Targówek. Nie udało się. O ile w stronę Targówka prace ruszyły już w maju, tak po zachodniej stronie nie pozwalały na to braki w dokumentacji.

Zaledwie dwa dni temu Metro Warszawskie przekazało wojewodzie ostatni poprawiony komplet akt.

Kiedy w końcu uda się uzyskać wszystkie pozwolenia i podpisać umowę, wykonawca będzie miał 38 miesięcy na prace. Jest szansa, że skończoną się one jeszcze w 2019 roku.

W ramach rozbudowy planowane są trzy nowe stacje. Oprócz wspomnianej Księcia Janusza (pod ul. Górczewską, w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza), będzie to stacja Płocka (w rejonie skrzyżowania Płockiej i Wolskiej) oraz Młynów (pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny).

Opóźnienia w budowie metraTVN24

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie