Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Jest nowy wojewoda mazowiecki

Warszawa

TVN24Nowy wojewoda mazowiecki

Zdzisław Tadeusz Sipiera został nowym wojewodą mazowieckim. To członek Prawa i Sprawiedliwości, a ostatnio starosta pruszkowski. We wtorek odebrał nominację z rąk premier Beaty Szydło. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Kozłowskiego.

Jak powiedział Sipiera dziennikarzom po odebraniu nominacji, ma nadzieję, że długoletnie doświadczenie pracy w samorządzie, w powiecie pruszkowskim i administracji warszawskiej, pomoże mu w wypełnianiu obowiązków wojewody. Nie chciał mówić o pierwszych decyzjach. Będą - stwierdził - "takie jak rządu". - Jesteśmy tylko reprezentantami rządu - dodał Sipiera.Pytany o to, czy będzie tym wojewodą, za którego urzędowania nastąpi wydzielenie z województwa mazowieckiego województwa warszawskiego, Sipiera odpowiedział, że "są inne priorytety rządu".

Administracja dla ludzi

Jak mówił, "administracja ma być dla ludzi, ma służyć ludziom, ma być blisko nich i nie ma być elementem blokady". Sipiera powiedział, że tym się kierował jako starosta pruszkowski - jak dodał, w starostwie "w najbliższych dniach będzie oddawany Wydział Obsługi Mieszkańców".Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W l. 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.W przeszłości Sipiera - pruszkowianin, absolwent m. in. AWF i studiów Administracji i Prawa na Uniwersytecie Warszawskim, - był w l. 1991-1996 dyrektorem jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie. Pracował także jako naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w l. 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.Od 1990 zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.Swoją kampanię w ubiegłorocznych wyborach samorządowych prowadził pod hasłem "Słuchać ludzi, pomagać ludziom". W swojej ulotce wyborczej napisał, że u ludzi ceni "mądrość, lojalność, pracowitość i poświęcenie", podał też, że za swoją działalność otrzymał: Medal Jubileuszowy 200. Rocznicy Diecezji Warszawskiej Za Zasługi dla Kościoła Warszawskiego, Złotą Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Srebrną Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Medal Komisji Edukacji Narodowej.

"Praca, pokora i służenie obywatelom"

- Jesteście państwo przedstawicielami rządu. Będziecie państwo mieli wielkie zadanie, ale i też wielką odpowiedzialność. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, z tego, że naszym zadaniem jest dobrze wypełniać obowiązki, które zostały nam powierzone - powiedziała premier podczas wręczenia nominacji.Premier podkreśliła, że wymaga tego, aby nowi wojewodowie kierowali się dewizą, która przyświeca jej rządowi, czyli: "praca, pokora i służenie obywatelom".- Musimy wszyscy mieć świadomość, że przed nami bardzo dużo ważnych, ale też i niełatwych zadań do podjęcia. Rząd konsekwentnie realizuje program, z którym szliśmy w wyborach, który został przyjęty przez obywateli, który ma być realizowany(...) Państwo dołączacie w tej chwili do naszej drużyny- - powiedziała Szydło.Podkreśliła, że zadaniem wojewodów będzie nie tylko reprezentowanie rządu, ale również obecność wśród ludzi. - Wasza praca ma polegać nie tylko na tym, żeby wypełniać urzędnicze powinności. Musicie być wśród obywateli słuchać ich, rozmawiać i im służyć, i pochylać się nad każdą, nawet najdrobniejszą sprawą, z którą do was trafią. Urzędy wojewódzkie muszą stać otworem dla obywateli - zaznaczyła premier.Mówiła też o potrzebie współpracy władz wojewódzkich z samorządami.

PAP/ran