Jest nowy kandydat na prezydenta. Bezpartyjni wchodzą do kampanii

[object Object]
Sławomir Antonik kandydatem na prezydentaTVN24
wideo 2/3

Stanisław Antonik, burmistrz Targówka związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", został oficjalnym kandydatem Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy. Wśród swoich wyborczych priorytetów wymienił między innymi uregulowanie własności gruntów i poprawę jakości obsługi mieszkańców w urzędach.

Bezpartyjni to inicjatywa ogólnopolska z "odłamami" w poszczególnych regionach. W Warszawie ruch wspierają m.in. działacze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i Inicjatywy Mieszkańców Warszawy. W kręgach Bezpartyjnych znajdziemy kilkoro radnych, burmistrzów i wiceburmistrzów dzielnic (np. Grzegorza Wysockiego z Ochoty czy Antoniego Pomianowskiego z Ursynowa).

"Wybrany jednogłośnie"

O tym, że inicjatywa wystartuje w wyborach i wystawi własnego kandydata, było wiadomo od wielu tygodni. Wśród możliwych pretendentów wymieniano m.in. nazwisko Wojciecha Kozaka - byłego wiceprezydenta Warszawy. Jednak w środę okazało się, że twarzą Bezpartyjnych w warszawskim starciu wyborczym będzie Sławomir Antonik.

- Został jednogłośnie wybrany jako najlepszy nasz samorządowiec. Będzie ten zaszczyt pełnił z dużym powodzeniem i mam nadzieję, że wygra wybory - powiedział na środowej konferencji Dariusz Kacprzak z Bezpartyjnych. - Nasz kandydat ma olbrzymie doświadczenie samorządowe. Wywodzi się z Warszawy, nie z Krakowa, nie z Opola. Jest naszym człowiekiem. Jednocześnie wywodzi się wprost od mieszkańców, ze spółdzielczości. Jest przewodniczącym jednej z rad osiedli, a jednocześnie ma już 12-letni staż w samorządzie - zachwalał dalej.

Antonik od pięciu lat pełni funkcję burmistrza Targówka, wcześniej był wiceburmistrzem. Związany jest ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", której reprezentanci mają w dzielnicowej radzie swój czteroosobowy klub o nazwie Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza. Obecnie Targówkiem rządzi koalicja Spółdzielni Bródno z Platformą Obywatelską.

"Potykamy się o własne sznurowadła"

Na wstępie swojego wystąpienia Antonik zaznaczył, iż nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "w mieście nic nie zostało zrobione", które słychać często z ust opozycji. - My uważamy, że nie wszystko zostało zrobione i potrzeba gospodarzy, by tym się zająć - powiedział.

Podkreślił, że jego zdaniem w Warszawie konieczna jest "zmiana myślenia z centralnego na lokalny". - Trzeba słuchać rad osiedli i zarządów, bo to oni są najbliżej ludzi. To konwent burmistrzów powinien determinować politykę miasta, a nie samoistnie funkcjonujący prezydent - przekonywał.

Wśród głównych swoich postulatów wymienił uregulowanie stanów prawnych nieruchomości. Brak rozwiązania tego problemu według kandydata "hamuje inwestycje i utrudnia rozwój miasta". - W tej chwili potykamy się o własne sznurowadła. Widzimy, jak ciężko zbudować przedszkole czy żłobek bez regulacji stanów prawnych nieruchomości. Musimy dokończyć ten proces nie tylko w zakresie dekretu Bieruta, ale też błędnie zrobionych wywłaszczeń na niektórych terenach - mówił.

Kolejny punkt, który wymienił, to poprawa infrastruktury miasta. Według Antonika częstą bolączką w nowych osiedlach mieszkaniowych jest na przykład brak odpowiedniej infrastruktury medialnej czy drogowej. - Trzeba poprowadzić autobus, a okazuje się, że ten nie ma nawet gdzie skręcić - zauważył. Wskazał, że te sprawy powinny być odpowiednio wcześnie uzgadniane z deweloperami, inwestorami i spółdzielniami.

"Rozpalić piec chęci urzędników"

- Upadł etos urzędnika - powiedział Antonik w kolejnym punkcie. Przyznał, że urzędnicy "nie zawsze dobrze podchodzą do spraw mieszkańców", ale też, że mieszkańcy "są niekiedy nastawieni windykacyjnie". - To też musimy zmienić. Trzeba na nowo rozpalić piec chęci urzędników do pracy na rzecz mieszkańców. Nie może być tak, że mieszkaniec przychodzi uzbrojony po zęby do urzędu, bo zakłada, że czegoś nie załatwi - mówił Antonik.

I w ostatnim punkcie wspomniał o budżecie partycypacyjnym. Zaznaczył, że z jednej strony jest "zwolennikiem nauki obywatelskości mieszkańców" i budżet jest do tego dobrym narzędziem. Z drugiej jednak skrytykował jego zasady. - Każde narzędzie można wykrzywić - stwierdził.

Zdaniem kandydata środki na budżet partycypacyjny powinny być przydzielane dzielnicom, a nie wydzielane z ich ogólnych budżetów, jak jest obecnie.

- Musi powstać inny system i bardziej czytelne kryteria, żeby nie było już więcej pomyłek i żebyśmy nie spalali potencjału mieszkańców do wymyślania pomysłów - podsumował.

Na konferencji Bezpartyjni zapowiedzieli też, że we wszystkich okręgach wystawią listy do Rady Warszawy.

Wybory jesienią

Antonik to kolejny, zgłoszony oficjalnie kandydat na prezydenta Warszawy. Niedawno swoją reprezentantkę ogłosiły ruchy miejskie - została nią Justyna Glusman. Wcześniej start zapowiedzieli też Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz jako kandydat niezależny, Andrzej Celiński - kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Janusz Korwin-Mikke.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademii Pedagogiki Specjalnej po pięciu latach dzierżawy oddaje miastu klucze do domków na Osiedlu Przyjaźń. Studenci zostali najpierw poinformowani, że muszą opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl