Jest nowy dyrektor Teatru Syrena

TVN Warszawa

Łukasz2 / Wikimmedia Commons (CC0)Budynek Teatru Syrena

Jacek Mikołajczyk został nowym dyrektorem Teatru Syrena, w środę komisja konkursowa zdecydowała o jego wyborze na to stanowisko. Zaproponowany przez Mikołajczyka program został uznany za najlepiej nawiązujący do dramatycznej i muzycznej tradycji teatru.

Przewodniczącą komisji konkursowej była prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem, koncepcja Mikołajczyka oparta jest na atrakcyjnym repertuarze musicalowym i muzyczno-teatralnym. - Odpowiada na potrzeby szerokiej publiczności i wpisuje się w wizję Warszawy jako miasta dysponującego zróżnicowaną ofertą kulturalną - skomentowała prezydent.

Było 16 kandydatów

Jak czytamy w komunikacie prasowym ratusza, do konkursu zgłosiło się 16 kandydatów. Spośród nich do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 12 osób spełniających wymagania formalne.

W konkursie nie startował dotychczasowy dyrektor sceny Wojciech Malajkat. Nieoficjalnie wiadomo, że reżyser chce się skupić na swojej pracy w warszawskiej Akademii Teatralnej. W zeszłym roku został jej rektorem.

Rozmowy z kandydatami odbywały się 23 i 27 czerwca. Dotyczyły m.in. proponowanych programów artystycznych.

Oprócz Gronkiewicz-Waltz, w komisji konkursowej znaleźli się: dyrektor miejskiego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski i jego zastępca Joanna Szwajcowska, Barbara Borys-Damięcka ze Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Cezary Domagała ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, przedstawiciel Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Wojciech Świdziński oraz przedstawiciele Teatru Syrena: Alicja Patora-Goller i Jacek Pluta.

Reżyser, tłumacz i teatrolog

Jacek Mikołajczyk urodził się w 1978 roku. Jest polskim reżyserem teatralnym, tłumaczem i teatrologiem. Ukończył reżyserię opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W latach 2002-2014 był kierownikiem literackim Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współpracował także m.in. z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz stołecznym Teatrem Rampa, Och-Teatrem i Teatrem Komedia. Mikołajczyk jest stypendystą Fulbrighta w 2012 roku. Jest też autorem książek "Musical nad Wisłą" oraz "Zabójczy flirt. Literatura i terroryzm".

W ostatni weekend wystartował teatr plenerowy organizowany przez Teatr Polonia i Och-Teatr:

Teatr plenerowy na placu KonstytucjiTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b/jb