Najnowsze

Jest nowa prezes Sądu Okręgowego. Troje zastępców straciło stanowiska

Najnowsze

[object Object]
Komentarze po zmianach w sądzie okręgowymTVN24
wideo 2/5

Sędzia Joanna Bitner została nowym prezesem warszawskiego Sądu Okręgowego. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na podstawie ogólnych zasad prawa o ustroju sądów powszechnych, po tym jak w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.

11 września upłynęła kadencja dotychczasowej prezes Sądu Okręgowego - sędzi Małgorzaty Kluziak.

- Powołanie z dniem 12 września 2017 roku pani sędzi Joanny Bitner do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie nastąpiło na zasadach ogólnych z ustawy o sądach powszechnych – usłyszała PAP w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zwolnienie wiceprezesów i rezygnacja rzeczniczki

- Nie było tu żadnego dyktatu. Prezesa powołaliśmy, ponieważ powstał wakat, tak samo jak kilka dni temu w przypadku Sądu Okręgowego w Szczecinie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. - Aby największy sąd w Polsce, a być może i w Europie, nie został bez osoby kierującej, natychmiast ten wakat uzupełniliśmy - dodał.

Oprócz prezes, są też nowi wiceprezesi. Na wniosek Bitner, minister sprawiedliwości powołał na tę funkcję sędziów: Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza. Odwołał natomiast trzech spośród pięciu wiceprezesów sądu: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

Wśród opozycji wątpliwości budzi fakt, że trzy wiceprezes zwolniono przed upływem ich kadencji i - jak mówiła rzeczniczka Sądu Okręgowego Anna Ptaszek - bez podania przyczyny. Sama rzecznik zresztą złożyła rezygnację. Jak mówiła w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN, chodziło jej o "niesprawiedliwe potraktowanie sędziów".

- To są wieloletni sędziowie, bardzo doświadczeni. Szczególnie przykre jest to, że odwołując ich nie podano żadnego powodu. A dwie z tych osób w październiku kończą kadencję. W związku z tym nie powstrzymano się przed ich odwołaniem przed upływem kadencji, nie stawiając żadnych zarzutów - powiedziała Ptaszek.

- Wyznajemy zasadę, że prezes, skoro jest i będzie rozliczany z tego, jak kieruje jednostką, ma prawo dobrać sobie współpracowników, którzy to gwarantują. My taki wniosek zaakceptowaliśmy - dodał wiceminister Piebiak.

Kim jest nowa prezes?

Sędzia Bitner w latach 1995-97 odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. W 1997 roku została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, a dwa lata później została powołana przez prezydenta na stanowisko sędziego w tym sądzie, gdzie orzekała w wydziale cywilnym.

W 2007 roku została (na swój wniosek) przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. W 2012 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Podobnie jak jeden z jej nowych zastępców - Dariusz Drajewicz.

Podobna zmiana nastąpiła kilka dni temu w Szczecinie. W poniedziałek prezesem tamtejszego Sądu Okręgowego został Maciej Strączyński. To pierwszy sędzia obejmujący prezesurę według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych.

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

O ZMIANACH W SĄDOWNICTWIE CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości