Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Jest decyzja w sprawie Karty warszawiaka. Na korzyść ZTM

Warszawa

tvnwarszawa.plKarta warszawiaka ma formę hologramu

Sąd oddalił zażalenie GIODO na bezprawne działania Zarządu Transportu Miejskiego przy zbieraniu danych do Karty warszawiaka – informuje ZTM. Urząd inspektora podaje, że zakończył tę sprawę.

Chodzi o głośną kontrolę przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Została wszczęta – jak informowała rzeczniczka GIODO - "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

Najpierw prokuratura, później sąd

Inspektorzy sprawdzali ZTM w styczniu. Sprawą zajął się też sąd, a teraz znamy wyniki tych działań. "Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli oddalił zażalenie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który ocenił za bezprawne działania Zarządu Transportu Miejskiego przy zbieraniu danych na potrzeby Karty warszawiaka. Po tej decyzji GIODO umorzyło postępowanie w tej sprawie" – zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego w komunikacie wysłanym do redakcji.

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", bezprawnych działań urzędu miasta w tej sprawie nie dopatrzyła się też prokuratura.

Urząd inspektora potwierdza i precyzuje:

- GIODO skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ZTM. Prokurator oddalił wszczęcie tego postępowania. Wówczas GIODO skierował zażalenie do sądu na tą odmowę. Niemniej sąd przychylił się do stanowiska prokuratury - wyjaśnia Małgorzata Kałużyńska-Jasak, szefowa zespołu rzecznika prasowego. - Zatem w chwili obecnej Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zakończył sprawę dotyczącą odmowy wszczęcia postępowania karnego przeciwko ZTM - podaje.

Karta "od ręki"

W uchwale Rady Warszawy dotyczącej karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Do wniosku o wydanie karty nie trzeba dołączać PIT-u. Jak zapowiadano, to, czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. Resort miał nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby, a jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy. Natomiast ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek PIT za 2013 r., mogą "od ręki" otrzymać Kartę warszawiaka. Potrzebna do tego jest pierwsza strona zeznania podatkowego - z adresem zamieszkania - oraz potwierdzenie przyjęcia zeznania przez organa skarbowe. Posiadacze kart, oprócz zniżek na bilety komunikacji miejskiej, mogą korzystać również z ulg w placówkach kulturalnych i sportowych, oraz specjalnych zniżek i preferencji przyznanych przez podmioty gospodarcze. Aktualny katalog ofert znajduje się na stronie karta.um.warszawa.pl/katalog.

TAK O SPRAWIE MÓWIŁ WOJCIECH WIEWIÓROWSKI, GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:

Mówi Wojciech Wiewiórowski
TVN24

ran/mz