Jest decyzja środowiskowa: pociąg do Modlina w 2015?

archiwumPociągiem na lotnisko Modlin w 2015 roku?

Choć lotnisko w Modlinie jest ostatnio w tarapatach, to z jego okolic płyną też dobre informacje. Jest już decyzja środowiskowa na budowę połączenia kolejowego pomiędzy stacją PKP Modlin, a portem lotniczym. Być może pierwsi pasażerowie dojadą na lotnisko już w 2015 roku.

Decyzją środowiskową udało się wydać 12 grudnia. Ma rygor natychmiastowej wykonalności.

- Cieszę się, że w końcu decyzję udało się ją uzyskać. Szkoda tylko, że tak długo to trwało – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Starania o dokument rozpoczęły się trzy lata temu. Wtedy powstał raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Dokument został przygotowany w sierpniu 2011 roku.

Prawie rok po jego złożeniu w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski musiał przygotować aktualizację. Najnowsza wersja została złożona w lipcu tego roku. Wtedy do akcji wkroczyli ekolodzy.

Troszczyli się oni o kilkanaście nietoperzy z gatunku mopka, nocka dużego i nocka łydko włosowego. Zamieszkują one tunel Fortów Modlińskich. Zabudowania są położone w obszarze Natura 2000. W tej samej okolicy ma przebiegać linia kolejowa na lotnisko.

Liczą na specustawę

Jak przewiduje marszałek województwa, pierwsi pasażerowie z nowego połączenia klejowego powinni skorzystać w 2015 roku. – Inwestycję chcemy zrealizować jeszcze w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej – wyjaśnia Struzik.

Koszt budowy ponad 5 km torów to 180 mln złotych.

Dodatkowo urzędnicy przy tej inwestycji chcą skorzystać ze specustawy przygotowanej na... mistrzostwa Euro 2012. Dokument znacznie przyspieszał ścieżkę administracyjną dla inwestycji pomyślanych w kontekście mistrzostw.

Ustawa wciąż obowiązuje, bo w ostatni dzień wakacji Sejm uchwalił jej nowelizację. Dopuszcza ona, aby po zakończeniu turnieju piłkarskiego, inwestycje pomyślane właśnie na Euro realizować w oparciu o jej zapisy.

Problem w tym, że na skorzystanie z tego udogodnienia może być za późno. – 18 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć czy nowelizacja nie łamie ustawy zasadniczej – zastrzega marszałek Struzik.

bf/roody

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości