Jest data oficjalnego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich

Warszawa

Wojciech Kryński/Muzeum Historii Żydów PolskichMuzuem ma być otwarte w październiku

Oficjalne otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z wystawą główną odbędzie się 28 października 2014 roku - poinformowała wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska na środowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Omilanowska przedstawiła informację ministra kultury i dziedzictwa narodowego o stanie zaawansowania prac nad budową i przygotowaniami do otwarcia między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

"Rozruch" wystawy

Przypomniała, że gmach Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie jest już gotowy i od wielu miesięcy dostępny dla zwiedzających, ale nadal trwają prace nad wystawą główną muzeum.

- Wczoraj zapadły ostateczne ustalenia dotyczące terminu otwarcia wystawy muzeum. W sensie technicznym będzie gotowa przed wakacjami, ale zakładamy konieczność paromiesięcznego czasu na "rozruch" wystawy - m.in. uruchomienie wszystkich urządzeń elektronicznych, ponieważ wystawa to bardzo zaawansowana elektronicznie ekspozycja - tłumaczyła.

Jak poinformowała, po uzgodnieniach "dotyczących kalendarzy ważnych osób w Polsce", które będą uczestniczyć w uroczystości, ustalono, że oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się 28 października br.

Kolejne muzeum w 2017 roku?

Realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego też jest opóźniona, co - jak tłumaczyła Omilanowska - wynika przede wszystkim z faktu, że nie ma uzgodnionej koncepcji tego muzeum. Zauważyła, że koncepcja muzeum została zakwestionowana przez komisję oceniającą przy MKiDN, ze względu na m.in. "za duże parametry w stosunku do realnych potrzeb i możliwości wykorzystania przez muzeum".

Uwag jest wiele, a najważniejsza dotyczy wysokości pomieszczenia przeznaczonego na wystawę stałą - w projekcie muzeum wysokość ta została wymierzona na 12 m. "To dwukrotna wysokość najwyższej sali wystawienniczej w gmachu Zachęty" - mówiła Omilanowska.

W 2017 minie 150. rocznica urodzin Piłsudskiego. Omilanowska przyznała, że w związku z tym jubileuszem "są plany", aby zrealizować to muzeum właśnie do 2017 roku.

TAK WYGLĄDAJĄ WNĘTRZA MUZEUM:

Wnętrze Muzeum Żydów Polskich
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

PAP/ran