Jerzyków coraz mniej? "Zbudujemy 45 nowych gniazd"

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl"Zbudujemy 45 nowych budek"

Jerzyki karmią się meszkami i komarami, dlatego mieszkańcy stołecznych blokowisk cieszą się, gdy gniazda tych ptaków pojawiają się na budynkach. - Należy "zainwestować" w jerzyki - pisze Michał, który martwi się, że na bielańskim osiedlu SBM Ruda jest ich coraz mniej.

- Mieszkam przy ul. Klaudyny w jednym z wysokich bloków i od kilku lat zauważam ze smutkiem, że ubywa na naszym osiedlu jerzyków. Jest to prawdopodobnie kwestia ocieplania budynków – napisał Michał na warszawa@tvn.pl.

- Tam, gdzie są jerzyki proporcjonalnie zmniejsza się ilość komarów. A każdy chyba zauważył, że plagi komarów robią się coraz bardziej uciążliwe i walka z nimi zacznie pochłaniać coraz więcej czasu i środków. Dlatego może należy zareagować wcześniej i "zainwestować" w jerzyki – pisze w liście do redakcji tvnwarszawa.pl i proponuje by wykonać proste budki dla jerzyków i zamontować je na dachach bloków.

O komentarz poprosiliśmy administrację osiedla.

Będzie 45 nowych budek

Osiedle SBM Ruda przy ul. Gwiaździstej i przy ul. Klaudyny składa się z 18 bloków. Jak dowiedzieliśmy się w administracji, w tym roku ocieplone zostały 3 budynki, w przyszłym planowane są kolejne prace. Administrator jednak zapewnia, że budki są i będą instalowane.

– W roku ubiegłym zamontowaliśmy 16 budek lęgowych dla jerzyków na bloku przy ul. Klaudyny 4 – uspokaja Robert Piecyk z administracji i dodaje, że w budynkach Klaudyny 12 i Gwiaździsta 27 na ocieplanych fragmentach ścian nie stwierdzono siedlisk jerzyków, a w budynku Klaudyny 32 na ocieplanym fragmencie ścian ornitolog stwierdził występowanie tylko dwóch gniazd jerzyków, które po uzyskaniu zezwolenia z RDOŚ w Warszawie zostaną zniszczone po zakończeniu lęgu i opuszczeniu gniazd przez młode ptaki.

- Okres lęgowy jerzyków trwa od kwietnia do końca września - mówi Piecyk.

Zapowiada, że jeszcze w tym roku na blokach przy Klaudyny 12, Klaudyny 32 i Gwiaździsta 27 powstanie 45 nowych budek.

Dodaje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że populacja jerzyków na osiedlu się zmniejsza.

- Po konsultacjach z ornitologiem, znającym nasze osiedle, możemy jedynie oszacować, że par lęgowych może być ok. 100, natomiast jerzyków niezagnieżdżonych ok. 500 szt. – mówi Piecyk i obiecuje, że w kolejnym roku administracja chce stawiać kolejne budki dla jerzyków.

Jerzyki w Polsce są objęte ścisłą ochroną. Ptaki te są z wyglądu podobne do jaskółek. Żywią się owadami.

Na Białołęce powstała w zeszłym roku specjalna wieża dla jerzyków:

Powstał dom dla jerzyków
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

band/mz