Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Jerzy M., Mariusz P. i Gertruda J.-F. Reprywatyzacyjne zatrzymania w ratuszu

Warszawa

TVN243 osoby w rękach CBA

Jerzy M., Mariusz P. i Gertruda J.-F. - te trzy osoby zatrzymało w poniedziałek rano Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, które prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu - dowiedział się dziennikarz tvn24.pl. Chodzi o dwoje obecnych urzędników stołecznego ratusza i jednego byłego.

Informacje o zatrzymaniach potwierdziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Jak się dowiedzieliśmy, wśród zatrzymanych jest były wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Chodzi o Jerzego M.

Został zwolniony dyscyplinarnie po wybuchu tzw. afery reprywatyzacyjnej. Decyzję w tej sprawie ogłosiła pod koniec sierpnia Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak powiedziała wtedy prezydent stolicy, M. wydawał decyzje w imieniu Marcina Bajki (byłego szefa BGN), był też radcą prawnym, który opiniował te decyzje.

Kierownik i naczelnik

Prokuratura Krajowa podała też, o jakie dwie pozostałe osoby chodzi.

Mariusz P. – Kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Gertruda J.-F. – Naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Co na to ratusz? - Gertruda J.-F. jest na wypowiedzeniu, obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nowy dyrektor BGN stwierdził, że w jego ocenie nie powinna zajmować się kwestami nieruchomości. Uznał, że nie ma do niej zaufania - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

- Mariusz P. wcześniej został odsunięty od wszelkich obowiązków. 1 lutego przeszedł do jednej z dzielnic. Natomiast nie zostały mu tam przyporządkowane żadne obowiązki – dodał.

Usłyszą zarzuty

Warszawska delegatura CBA potwierdza zatrzymanie trzech osób ws. nieprawidłowości związanymi z reprywatyzacją w Warszawie. Podają również, że jedna z nich już nie pracuje w ratuszu. Biuro dodaje, że trwają czynności w stolicy, potem zatrzymani zostaną przewiezieni do Wrocławia, gdzie usłyszą zarzuty. Jak podaje Prokuratura Krajowa, będą dotyczyć przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości.

To kolejne zatrzymania ws. reprywatyzacji. Pierwsze miały miejsce w ubiegłym tygodniu.

Piotr Kaczorek o zatrzymaniach
CBA

5 osób z zarzutami

Tydzień temu CBA zatrzymała pięć osób. Sąd aresztował b. urzędnika stołecznego ratusza Jakuba R. i mecenasa Roberta N. ws. dzikiej prywatyzacji w Warszawie - poinformowała PAP powołując się na obrońcę podejrzanego. Później sąd zdecydował o areszcie także dla rodziców Jakuba R. - Aliny D. i Wojciecha R.

Te pięć osób usłyszało zarzuty:

5 osób z zarzutami
TVN24

Maciej Duda ran/mś