Jerzy, co tak skromnie? Zobacz, jak kiedyś zbierano na pogotowie

Grupa osób kwestujących na rzecz Pogotowia Ratunkowegonac

Wielkie puchy wozili na taczkach, a żeby zdobyć fanty, nie wystarczyło wygrać licytację. Trzeba było się nieźle nagimnastykować! Dziś Orkiestra zbiera do niewielkich puszek, ale ludzie mają wielkie serca, więc i zebrane kwoty są ogromne.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Ogród Saski wystrojony. Wzdłuż alejek wiszą chorągiewki i lampiony. Pod drzewami bufety ze słodyczami i napojami. Słychać głosy ze strzelnicy. Wstęp: jeden złoty.

Kiosk szczęścia

Największy ruch przy "kiosku szczęścia", niskim stole, gdzie poukładane są fanty: pantofle, komplet przyrządów do golenia, pudełko czekoladek, papeteria.

Jak je zdobyć? Nie wystarczy licytacja. Trzeba się wykazać małpią sprawnością i nielada sprytem.

Chcesz pantofle? Bierzesz kółko i rzucasz, żeby otoczyło wymarzone buty. Wtedy są twoje. Trzy rzuty – jeden złoty.

Słup szczęścia

Na scenie obok śpiewy. Na innej cyrkowcy. Przed cukiernią Jackowskiego orkiestra. Na parkiecie obok dansing: tango, fokstrot, oberek, polka.

Tłum też przed "słupem szczęścia". Na wysmarowany masłem pal wpina się śmiałek. Na szczycie czeka nagroda.

Grzegorz Fedorowski w książce Dziadek z Placu Napoleona: - Już, już wyciąga rękę po zegarek, ale… nie jest w stanie utrzymać się na śliskim słupie. Zjeżdża jak strzała na sam dół. Śmiechy, gwizdy. Pechowiec jak niepyszny szybko znika w tłumie.

Już jest następny.

Zabawa w Ogrodzie Saskimnac

Loteria

Za rogiem loteria. Za złotówkę można spróbować swojego szczęścia. Ktoś kładzie trzy złote i wyciąga trzy ruloniki. Jeden pusty, drugi pusty, trzeci: coś jest. Biegnie sprawdzić: smoczek.

Pech! Do wygrania tyle fantów: słodycze, kupony na ubrania, walizki, maszyna do szycia. Nagroda główna: krowa.

Grzegorz Fedorowski: Piękna, łaciata krowa, uwiązana na łańcuchu, spokojnie poskubuje sobie trawkę. Kto ją wyga, będzie miał sporo kłopotu.

Jeden z uczestników zabawy z koniem, jako nagrodą w loterii fantowejnac

Sztuczne ognie

Czym później, tym tłok większy. Już ciemno. Na ławkach nie ma wolnych miejsc. Na parkiecie też. Nad stawem gra orkiestra wojskowa.

Grzegorz Fedorowski: Nagle z występki na stawie strzelił w górę wąski słup ognia i gdzieś wysoko na niebie zamienił się w olbrzymi pióropusz spadających sztucznych gwiazd. Ognie sztuczne!

I zabawa przez następne godziny.

Zabawa do rana

Kiedy świta, Ogród Saski jest już pusty. Orkiestra przestaje grać, gasną lampiony.

Grzegorz Fedorowski: Dwóch zakłopotanych eleganckich panów ciągnie za sobą na łańcuchu krowę, która opiera się. Nie chce iść. Ci to mieli szczęście.

Kasa pogotowia ratunkowego wzbogaciła się o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie na sprzęt, materiał opatrunkowy, na benzynę.

Od lat zbierają pieniądze

Pogotowie nigdy nie miało dość pieniędzy. Do 1939 roku była to organizacja samarytańska, lekarze pracowali charytatywnie, ale trzeba było zapłacić, chociażby kierowcom.

Grzegorz Fedorowski : - Nieraz brakło pieniędzy na materiały opatrunkowe, na benzynę. Kiedyś nie mogłem wrócić od wypadku, bo zabrakło nam benzyny. Zrobiliśmy składkę: kierowca sanitariusz i ja. Kierowca pobiegł do pobliskiej mydlarni, kupił parę litrów benzyny, przyniósł w pożyczonej bańce i jakoś dojechaliśmy na Leszno.

Powstała nawet specjalna komisja dochodów niestałych, która głowiła się, jak zasilić pustą kasę. Wydawano kalendarz pogotowia, który był równocześnie informatorem i książką adresową Warszawy. Sprzedawał się nieźle.

- Ale to nie wszystko. Oprócz kalendarzy i zabawy w Ogrodzie Saskim pieniądze zbierano do puszek – opowiada Michał Przybysz, miłośnik pogotowia, autor bloga na ten temat.

Były ogromne. Ludzie wozili je na taczkach. Ustawiano je w najważniejszych miejscach w stolicy: w aptekach, w siedzibie klubu cyklistów czy "Kurjera Warszawskiego". Otwierano je dwa razy do roku, a wszystkie datki skrupulatnie księgowano.

Rok 1900.

W Warszawie ustawiono 405 puszek. Z tej w sali opatrunkowej wyjęto 62 ruble i 82 kopiejki, z ustawionej w aptece Malinowskiego - 10 rubli, a w Towarzystwie Kredytowym pięć. Łącznie 1976 rubli i 88 kopiejek.

Tymczasem… 119 lat później fundacja Jerzego Owsiaka jest już coraz bliżej miliarda!

Grupa osób kwestujących na rzecz Pogotowia Ratunkowegonac

WOŚP coraz bliżej miliarda

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

***

Korzystałam z książki Grzegorza Fedorowskiego "Dziadek z Placu Napoleona".

Klaudia Ziółkowska

[object Object]
Moto Orkiestra na Bemowie TVN24
wideo 2/8

Źródło zdjęcia głównego: nac

Pozostałe wiadomości

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl