Jedzą muchy, ślimaki i myszy. Zobacz mięsożerne rośliny

Warszawa

Zjedzą muchę, pająka, ślimaka, a nawet mysz. Wystarczy tylko, żeby zwierzę przysiadło w odpowiednim miejscu. Ale człowieka raczej nie zaatakują. Mowa o roślinach mięsożernych, które można zobaczyć oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pułapki, które zastawiają na swoje ofiary, są bardzo różnorodne. Mogą je do siebie zwabić pięknym zapachem lub przyciągnąć kolorem kwiatów, a wtedy skutecznie przylepić albo szybko zamknąć liść.

W szklarniach Ogrodu Botanicznego UW (Aleje Ujazdowskie 4) prezentowanych jest kilkadziesiąt odmian roślin, głównie z Ameryki Południowej i tropików. Są niewielkie muchówki i ogromne kapturnice, których liście mają ponad metr.

Jak zrobić ogródek ziołowy?

Dodatkowo w niedzielę odwiedzając ogród UW będzie można dowiedzieć się, jak zrobić ogródek ziołowy.

Ogrodnicy pokażą jak obchodzić się z rozmarynem, bazylią czy tymiankiem. Pokazy sadzenia zaplanowano na godziny 10.00, 13.00 i 15.00.

Atrakcje w kampusie

W tym samym dniu na kampusie głównym UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) w godz. 10.00-15.00 odbędzie się kiermasz roślin balkonowych, rabatowych, krzewów i ziół.

Co godzinę od 11.00 do 14.00 będzie też możliwość zwiedzania z przewodnikiem zabytkowego terenu Uniwersytetu Warszawskiego, a o godz. 19.00 w Auditorium Maximum rozpocznie się koncert jazzowego trio Andrzeja Jagodzińskiego i chóru Collegium Musicum UW, którzy wykonają piosenki Jerzego Wasowskiego. Wstęp wolny.

bf/b