"Jedynki" PiS na Mazowszu. Są pierwsze nazwiska

Warszawa

TVN24PiS przygotowuje listy do sejmiku Mazowsza Mazowsza

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski oraz urzędujący wiceministrowie Rafał Romanowski, Andrzej Bittel i Tomasz Zdzikot są wśród kandydatów PiS startujących z pierwszych miejsc list do Sejmiku Województwa Mazowieckiego - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.

Pierwsza tura wyborów samorządowych, w których wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw, może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Do połowy sierpnia premier ma czas na ogłoszenie daty wyborów samorządowych.

Kołodziejski w okręgu numer jeden

Województwo mazowieckie podzielone jest na siedem okręgów wyborczych. Z informacji uzyskanych przez PAP w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości wynika, że obecny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wystartuje w wyborach do mazowieckiego sejmiku z pierwszego miejsca w okręgu numer 1 na Mazowszu, który obejmuje warszawskie dzielnice: Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Ochotę oraz Mokotów.

Kołodziejski już od dwóch kadencji jest radnym sejmiku Mazowsza. Był też wiceburmistrzem Ursynowa, a wcześniej (w latach 2002-2006) zasiadał w Radzie Warszawy.

Prószyński i Zdzikot

Jedynką listy w okręgu numer 2 (Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola, Żoliborz) będzie Michał Prószyński - obecnie radny warszawskiej dzielnicy Wola i szef Prawa i Sprawiedliwości właśnie na Woli.

Prószyński od kilku lat współpracuje z Mariuszem Kamińskim, obecnie pełniąc funkcję dyrektora jego biura poselskiego. Poza tym jest Sekretarzem Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości na Warszawę i powiaty okołowarszawskie oraz członkiem Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot będzie startował z pierwszego miejsca na liście w okręgu obejmującym warszawskie dzielnice Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ oraz Praga Południe.

Zdzikot, podobnie jak Kołodziejski, zasiada już w radzie sejmiku Mazowsza. Wcześniej był między innymi wiceburmistrzem Śródmieścia oraz radnym miasta.

Okręgi poza Warszawą

Z kolei wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski będzie "1" listy w okręgu obejmującym Płock oraz między innymi powiaty ciechanowski, gostyniński, mławski, czy płoński.

Z pierwszego miejsca w okręgu radomskim wystartować ma obecny radny mazowiecki, przewodniczący Europejskich Młodych Konserwatystów Radosław Fogiel.

Aktualny prezydent Siedlec Wojciech Kudelski ma kandydować do sejmiku mazowieckiego z pierwszego miejsca listy w okręgu obejmującym Ostrołękę i Siedlce.

Natomiast wiceszef resortu infrastruktury Andrzej Bittel wystartować ma z pierwszego miejsca listy w okręgu obejmującym powiaty wokół stolicy: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni oraz wołomiński.

Zobacz dotychczasowe materiały z prekampanii wyborczej:

"Metro jest rzeczą naturalną, oczywistą"TVN24
wideo 2/11

PAP/kw/pm