Jednostki specjalne będą się szkolić na Bielanach

Najnowsze

| independent.iefot

Szkolenia dla policyjnych snajperów i jednostek specjalnych wojska. Symulacje katastrof drogowych czy budowlanych oraz ćwiczenia antyterrorystów. Wszystko w jednym miejscu – to wizja nowoczesnego centrum szkolenia służb i cywilów.

Najbliższy taki obiekt jest dopiero w Teksasie. Jeśli wierzyć zapowiedziom Michała Maryniaka, prezesa Związkowego Klubu Strzeleckiego już niebawem, żeby skorzystać z podobnego obiektu nie trzeba będzie jechać aż do USA. Wystarczy, że przyjedziemy na Bielany. Na ulicę Marymoncką.

To właśnie w sąsiedztwie budowanego Mostu Północnego jeszcze przed Euro 2012 ma powstać Centrum Szkoleniowe Strzelectwa, Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego.

Przy Marymonckiej będą organizowane kursy: strzeleckie, paramedyczne czy ratownictwa specjalistycznego. - Każdy będzie mógł pogłębić swoją wiedzę, a jednocześnie zrozumieć cele, procedury i metody działania profesjonalnych służb – tłumaczy prezes klubu.

Nowoczesne strzelnice

Na poziomie -1 znajdą się strzelnice sportowe i szkoleniowe. Będą też sale wykładowe i treningowe. Z tego poziomu przez specjalne przejścia dostaniemy się na powierzchnię - na ogromny plac do symulacji działań w sytuacji kryzysowej.

Kolejne strzelnice i sale wykładowe będą na parterze. Podobnie będzie również na pierwszym piętrze, choć tam będą przeważać głównie sale konferencyjne. W tej części budynku podobnie jak na drugim i trzecim piętrze przewidziana jest część hotelowa.

Symulacje katastrof

Od strony południowej głównego budynku będzie uformowany teren do ćwiczeń grup ratowniczych. Będzie można na nim instalować specjalistyczne aranżacje symulujące wypadki drogowe, kolejowe czy budowlane.

- Ludzie będą mogli obserwować część szkoleń policji, straży pożarnej i ratowników medycznych, a policjanci i ratownicy będą mieli możliwość przekazania wiedzy niezbędnej do prawidłowego zachowania się podczas akcji ratunkowej czy interwencji – tłumaczy swoją wizję prezes klubu.

Tuż obok placu do ćwiczeń będą dwa wysokie pylony z elementami ścian wspinaczkowych.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 30 mln złotych. Pieniądze pochodzić mają z kredytu oraz funduszy unijnych. - Chcemy, żeby prace ruszyły najpóźniej w połowie przyszłego roku - zapowiada Maryniak.

Wszyscy wspierają

Ideę powstania centrum popiera wiele instytucji: Biuro Bezpieczeństwa w Ratuszu, Sztab Generalny Wojska Polskiego czy Ministerstwo Zdrowia.

Koncepcji przychylna jest również policja. Komenda Stołeczna stwierdziła, że obiekt w pełni zaspokoi potrzeby szkoleniowe warszawskich policjantów.

Na strzelnicach funkcjonariusze będą mogli strzelać z borni krótkiej i strzelb gładkolufowych. Szkolić tutaj będą się też snajperzy.

Ale to nie wszystkie możliwości obiektu. - Na terenie Centrum mogą być opracowywane i realizowane programy preselekcji i wstępnego przygotowania kandydatów nawet do jednostek specjalnych wojska – zdradza Maryniak.

Bartłomiej Frymus

Źródło zdjęcia głównego:  | independent.ie