Jedna noc, 234 miejsca. Muzea, galerie i imprezy

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plZwiedzanie Muzeum Narodowego

Muzea, instytucje kultury, budynki dyplomatyczne, komenda, galerie a nawet park - wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Już w najbliższą sobotę.

- Od lat wiemy, że Noc Muzeów to zwiedzanie nie tylko muzeów – kryteria uczestnictwa są bardzo pojemne, więc oferta dla mieszkańców także jest bardzo bogata - przekonuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Elizeum i ogród

Stara Warszawa odkryje swoje tajemnice podczas wycieczki do Elizeum, staromiejskich piwnic, pałacu Szlankierów czy do Fotoplastykonu. Niezwykły może być także wieczorny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich - początek o godz. 19.00 spod bramy głównej (ul. Bohaterów Getta). Tradycją stołecznej Nocy Muzeów jest wejście do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji. Prezydent Warszawy zaprasza także do swego gabinetu w ratuszu.

Otworzą drzwi dawnej drukarni

W budynkach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65 w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, a podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.

Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u", na której zajrzymy do Pewexu, napijemy się wody z ulicznego saturatora, obejrzymy samochody z epoki i zagramy w podwórkowe gry.

Jazz w Arkadach Kubickiego

Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce, Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością.

W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.

"Ogórkiem" przez miasto

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie - organizatorzy przygotowali też wiele imprez terenowych. Już od godziny 11.00 17 maja na placu Defilad odbędzie się pokaz zabytkowych autobusów, które następnie przejadą przez miasto w paradzie.

Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się po mieście podczas Nocy Muzeów uruchomionych zostanie 8 specjalnych linii autobusowych obsługiwanych częściowo przez zabytkowe pojazdy. Tego dnia wydłużone też zostaną godziny kursowania najpopularniejszych linii autobusowych i tramwajowych.

W gabinecie komendanta

W poprzednich Nocach Muzeów uczestniczyła stołeczna policja, tym razem zwiedzać będzie można komendę główną. Będzie można wejść do gabinetu komendanta, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiej policji na przestrzeni XX wieku, odbędzie się pokaz musztry i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Chętni będą mogli zrobić sobie profesjonalny odcisk własnych linii papilarnych.

O 21.00 pod Mostem Gdańskim od strony Pragi rozpocznie się spacer z pochodniami brzegiem Wisły po łęgach rzeki. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać Ogród Botaniczny UW.

Zaczęło się w Berlinie

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób.Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

Najciekawsze momenty Nocy Muzeów
produkcja: SkyConcept
Ruszyła Noc Muzeów
TVN24
"Naród chce się odchamić"
TVN24

PAP/b/r