"Jeden z największych cmentarzy Europy". Wola uczciła swe ofiary

Warszawa

TVN24Uroczystości na Woli

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas czwartkowych uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli przypomniała tragedię mieszkańców tej dzielnicy w czasie Powstania Warszawskiego.

- Właśnie tutaj, na Woli, w czasie pierwszych dni powstania oddziały SS i policji niemieckiej dopuściły się masowej eksterminacji ludności cywilnej, z wyjątkowym okrucieństwem dokonywano bestialskich i zatrważających zbrodni ludobójstwa - mówiła prezydent Warszawy.

Prochy warszawiaków

Przypomniała, że podczas rzezi Woli, której apogeum przypadło na dni 5-7 sierpnia 1944 r., mordowano i palono żywcem dziesiątki tysięcy ludzi - chorych w szpitalach, bezbronne kobiety i dzieci.

- Wokół kurhanu, przed którym teraz stoimy i co roku się zbieramy, oddając cześć i hołd poległym w walce i pomordowanym, rozciąga się jeden z największych cmentarzy Europy - zaznaczyła.

Podobnie jak przemawiający wcześniej prezydent Bronisław Komorowski przypomniała, że złożone są na nim zarówno prochy powstańców, jak i tysięcy ofiar cywilnych z różnych dzielnic Warszawy, obrońców stolicy z 1939 roku, więźniów Pawiaka i wymordowanych przez hitlerowców Żydów. - Przypominają nam o tym krzyże i macewy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Zdjęcie główne PAP/Tomasz Gzell

PAP/wp/mz