Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Jeden budynek, dwie różne tabliczki. Zamieszanie po dekomunizacji

TVN Warszawa

TVN24Zamieszanie po dekomunizacji

Dekomunizacja po warszawsku. Zmiana obejmuje sporo ulic, niektóre już funkcjonują, ale to, co miało być zmienione szybko i łatwo, powoduje zamieszanie, bo obok nowych nazw ulic, są jeszcze stare. Mieszkańcy się gubią i wszystko wskazuje na to, że w tym chaosie będą musieli żyć jeszcze przez kilka miesięcy, aż decyzje co do zmiany ulic rozstrzygnie sąd. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Muranów. Na tablicach Zarządu Dróg Miejskich to już ulica Marka Edelmana, ale na tym samym bloku, na tablicy należącej do spółdzielni, to jeszcze ulica Józefa Lewartowskiego.

- Szukanie tutaj adresu jest obłędne - komentują mieszkańcy. Nowe nazwy 47 warszawskich ulic formalnie zaczęły obowiązywać już 10 listopada. Wtedy wojewoda mazowiecki uznał, że rada miasta nie wywiązała się z obowiązku zmiany nazw ulic, które upamiętniają wydarzenia lub osoby związane z komunizmem. Dlatego wydał zarządzenie zastępcze, wskazał nowych patronów ulic.

47 skarg

Rada Miasta uchwaliła zaskarżenie zmian wszystkich ulic, a 1,5 miesiąca temu prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz skierowała skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Skarg na zarządzenie zastępcze wpłynęło 47. Przewidziane jest rozpoznanie merytoryczne tych spraw najwcześniej w kwietniu, ale w maju przewiduje się termin docelowy - mówi Joanna Kube, rzeczniczka WSA w Warszawie.

W oczekiwaniu na wyznaczenie terminu rozprawy i na wyrok sądu, miasto mimo wszystko jest zobowiązane do zmiany oznaczeń. - Rozpoczęliśmy wymianę tablic, ale zgodnie z literą prawa - tłumaczy Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Na wymianę 600 tablic i punktów informacyjnych oraz oznaczeń w przejściach podziemnych warszawiacy zapłacą pół miliona złotych.

Zmiany na 15 ulicach

- Spotykamy się z zarzutami, że inna jest tablica na budynku, a inna w innej lokalizacji. Ale pamiętajmy, że my ze swojej strony jako Zarząd Dróg Miejskich nie jesteśmy zobligowani do wymiany tablic na budynkach, za to odpowiadają zarządcy nieruchomości - dodaje Karolina Gałecka.

Wymiana tych tablic będzie opłacona pieniędzmi z czynszów. - Wydaje mi się, że przez jakiś czas, czy mieszkańcy, czy chociażby przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy na tych ulicach, będą wstrzymywali się ze zmianą. Takie do mnie docierają informacje - komentuje radny Ursynowa Paweł Lenarczyk.

Nowe nazwy są już na 15 ulicach. 16 marca jako ostatnie zostaną wymienione tablice w alei Armii Ludowej, czyli nowej ulicy Lecha Kaczyńskiego.

Maria Mikołajewska, TVN24

kz/pm