Jeb Bush zwiedzał Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa

TVN24Jeb Bush w Muzeum Powstania Warszawskiego

Były gubernator Florydy Jeb Bush odwiedził w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego.- Chciał zrozumieć specyfikę polskich losów XX wieku - powiedział dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Jak mówił, Bush pytał m.in. o to, jak wyglądała okupacja w Polsce.

- Wybrał MPW, jako miejsce wizyty, jeszcze w Stanach Zjednoczonych, bo chciał zrozumieć specyfikę polskich losów XX wieku, jak wyglądała Polska w czasie II wojny światowej i po niej - mówił Ołdakowski.

Zdawali dużo pytań

- Przed spotkaniami politycznymi zwiedził nasze muzeum, bo chciał zrozumieć wątek historyczny, który w Polsce jest ważny. Czasem Amerykanie, czy osoby zza granicy nie rozumieją naszej historii, przeszłości dramatu, okupacji (...) Kandydat na prezydenta amerykańskiego podchodzi z powagą do naszej historii, chce ją znać i chce ją szanować - opowiadał. Podkreślił, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedynym, które w czasie krótkiej wizyty w Polsce Bush odwiedził.

Jak mówił Ołdakowski, Bush i jego małżonka zadawali dużo pytań, pytali m.in. o siły powstańców oraz o to, jak wyglądała okupacja w Polsce. W czasie wizyty, Bush złożył kwiaty przy ścianie pamięci, na której widnieją nazwiska żołnierzy poległych podczas powstania warszawskiego.

Kandydat na prezydenta USA

Bush - syn i brat dwóch byłych prezydentów USA, który w czerwcu ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 r. - w czwartek rano spotkał się z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Będzie także rozmawiał z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą.

Polska jest ostatnim przystankiem w europejskiej podróży Busha, który wcześniej odwiedził Niemcy i Estonię.

PAP