Jasna, szeroka Prosta już za rok

Przebudują ulicę Prostą
Przebudują ulicę Prostą
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plPrzebudują ulicę Prostą

W drugiej połowie 2014 roku kierowcy pojadą nową, szeroką Prostą. Przybędzie jej pasów, a po torowisku będą mogły jeździć autobusy. Wykonawca zburzy też mur Norblina i stare hale.

Zarząd Miejski Inwestycji Drogowych właśnie ogłosił przetarg na przebudowę odcinka ulicy pomiędzy rondami ONZ i Daszyńskiego.

Więcej pasów

Pod ziemią toczą się prace na budowie II linii metra. Teraz przyszła pora na poszerzenie wąskiego gardła, jakim był ten odcinek Prostej. 770 metrowy odcinek ulicy zostanie całkowicie przebudowany. Kierowcy dostaną do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku. Drogowcy wybudują też w rejonie skrzyżowań dodatkowe pasy, dzięki którym skręcające samochody nie zablokują przejazdu. Zmienią się też wyloty ulic Twardej, Żelaznej i Pańskiej. Przy tej ostatniej powstaną parkingi. W projekcie znalazło się też miejsce dla ścieżek rowerowych, które powstaną wzdłuż Prostej.

Rzecz jasna inaczej pojadą też tramwaje. Tory po remoncie znajdą się w pasie pomiędzy jezdniami, który zostanie przystosowany również dla autobusów.

Rozbiorą hale

Wykonawca będzie musiał zająć się nie tylko robotami drogowymi, przebudową torowiska i trakcji. Na drodze stoją stare zabudowania dawnej fabryki Norblina. Część nowszych hal i okalający je mur zostaną rozebrane. Jak czytamy w przetargu, robotników czeka też "translokacja komina". Wykonawca zajmie się również zielenią przy Prostej i zadba o należyte oświetlenie terenu wzdłuż ulicy.

Podczas inwestycji przebudowane zostaną również wodociągi w ul. Prostej, Twardej, Pańskiej i al. Jana Pawła II, gazociąg, sieć telekomunikacyjna i sygnalizacja na skrzyżowaniach. W okolicy realizowanych jest kilka inwestycji deweloperskich, które zyskają podłączenie do mediów.

Zakończenie robót planowane jest na 30 lipca 2014, a oddanie ulicy do ruchu dwa miesiące później.

wp//ec

Pozostałe wiadomości