Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Jaruzelski niedaleko Geremka i Kuronia? Koszty pogrzebu szacowane na 60 tys. zł

TVN Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plW tych okolicach zostanie pochowany gen. Jaruzelski

Media szacują koszty pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego na 60 tys. zł. Spekulują też na temat dokładnego miejsca pochówku generała. Oficjalne informacje w sprawie pogrzebu są na razie szczątkowe.

Jak pisaliśmy we wtorek, ciało generała spocznie w kwaterze I Armii WP. Taką decyzję podjął stołeczny ratusz. Nie precyzuje jednak na razie miejsca pochówku. Nie podaje go także prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz.

Z kolei według informacji "Rzeczypospolitej" grób znajdzie się w okolicy jednej z alej zasłużonych, a także grobów Ryszard Kuklińskiego, Bronisława Geremka i Jacka Kuronia. Jak wynika z mapy Zarządu Cmentarzy Komunalnych jest to rejon kwartałów 4A i 4B.

Pogrzeb za 60 tysięcy?

Pogrzeb generała to koszt rzędu 60 tys. zł. 50 tysięcy ma kosztować samo miejsce na Powązkach Wojskowych, a do tego trzeba doliczyć koszt urny, kremacji i wiązanek - wyliczają zgodnie "Super Express" i "Fakt".

Skontaktowaliśmy się z Zarządem Cmentarzy Komunalnych, by potwierdzić te informacje. - Jeżeli chodzi o sprawy pogrzebu gen. Jaruzelskiego, proszę o kontakt z urzędem miasta - ucięła Anna Obuchowicz, rzeczniczka ZCK.

Z kolei ratusz zapewnia, że nie jest odpowiedzialny za finansowanie pogrzebu generała.

Nieoficjalne szczegóły ceremonii

Oficjalnie wiadomo, że piątkowy pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Zgodnie z wolą rodziny ma odbyć się msza św. w intencji zmarłego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Obecność na niej zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

CZYTAJ WIĘCEJ - PROF. NAŁĘCZ O PIĄTKOWYCH UROCZYSTOŚCIACH.

Sam harmonogram ceremonii to już informacje nieoficjalne.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rodziny, msza ma odbyć się o 11.00, zaś uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała.

"Fakt" dodaje, że przed urną zostaną umieszczone wszystkie odznaczenia generała - na poduszce udekorowanej biało-czerwoną szarfą. Będzie też żołnierski posterunek honorowy.

Potem urna zostanie odprowadzona do grobu, gdzie mowę pożegnalną ma wygłosić b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Pogrzeb Jaruzelskiego w piątek na Powązkach
TVN 24

ran/mz