Jarosław Kaczyński "jedynką" PiS w Warszawie

Najnowsze

| Shutterstock, childalert.plfot. TVN24

Stołeczną listę PiS do Sejmu otworzy prezes partii Jarosław Kaczyński, z drugiego miejsca ma wystartować były szef CBA Mariusz Kamiński - podaje PAP. Nie znajdzie się na niej Nelli Rokita, która w poprzednich wyborach była druga na warszawskiej liście.

Jak dowiedziała się PAP od warszawskich posłów PiS, Mariusz Kamiński, pełnomocnik stołecznych struktur, przedstawił kierownictwu partii propozycje kandydatur w jesiennych wyborach parlamentarnych. Na razie jest to alfabetyczna lista nazwisk.

Pierwsza trójka

Z rozmów PAP z kilkoma warszawskimi posłami PiS wynika, że stołeczną listę otworzy prezes Jarosław Kaczyński, zaś dwójką będzie Kamiński. Na trzecim miejscu ma być kobieta, najprawdopodobniej zasiadająca w mazowieckim sejmiku była żona Przemysława Gosiewskiego, Małgorzata Gosiewska.

Czwarty na liście będzie prawdopodobnie obecny warszawski poseł Karol Karski. Za nim może znaleźć się inny poseł Artur Górski.

Kolejne miejsca mogą zająć: Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, były szef KRRiT Witold Kołodziejski oraz doradca premiera Kaczyńskiego ds. wschodnich Michał Dworczyk. Wystartuje też kilku warszawskich radnych.

Z Plebanii do Senatu?

Nelli Rokita - jak wynika z deklaracji członków kierownictwa PiS - jest przymierzana do krakowskich list partii.

PiS ma kandydata do Senatu w okręgu obejmującym Pragę-Północ, Pragę-Południe, Rembertów, Targówek i Wesołą. Jest nim wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Katarzyna Łaniewska, aktorka znana m.in. z serialu "Plebania", ma startować do Senatu z okręgu obejmującego warszawskie dzielnice: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola. Nie wiadomo, kto będzie reprezentował PiS w dwóch pozostałych warszawskich okręgach. Według rozmówców PAP z warszawskiego PiS jeden z nich może przypaść b. europosłance PiS Ewie Tomaszewskiej.

Wszystko wskazuje na to, że w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty listę będzie otwierał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Za nim znajdzie się b. marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Trójką ma być były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Na podwarszawskiej liście z dalszych miejsc wystartują b. minister środowiska Jan Szyszko i posłanka z tego okręgu Anna Sikora.

PAP/ran/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock, childalert.pl