Japońska para książęca zwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Warszawa

Japońska para książęca - następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko - zwiedziła w niedzielę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Bardzo ucieszyłem się, kiedy książę powiedział, że zna historię Marii Skłodowskiej-Curie od dzieciństwa - powiedział na powitanie dyrektor muzeum Sławomir Paszkiet.

- To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy powitać Ich Cesarskie Wysokości w skromnych progach naszego muzeum. Muzeum jest tak skromne, jak skromna była Maria Skłodowska-Curie od urodzenia do śmierci - podkreślił Paszkiet.

Specjalna ekspozycja w języku japońskim

Paszkiet, witając w niedzielne przedpołudnie książęcą parę, przyznał, że "od dawna jest zafascynowany tym, że tak dużo Japończyków przybywa do tego muzeum". - Państwa krajanów zawsze wzrusza to, że Maria Skłodowska-Curie nigdy nie zapomniała o swojej ojczyźnie i zawsze za nią tęskniła - powiedział.

Przypomniał, że muzeum mieści się w kamienicy, w której urodziła się polska noblistka, a jej matka była dyrektorką szkoły, która mieściła się w tym budynku.

Po powitaniu następca tronu książę Akishino i księżna Kiko obejrzeli ośmiominutowy film dokumentalny o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie zwiedzili sale ekspozycyjne usytuowane na parterze i pierwszym piętrze muzeum.

Dyrektor muzeum poinformował, że na tę szczególną okazję przygotowano ekspozycję publikacji o Marii Skłodowskiej w języku japońskim. - Prezentowane książki mają pokazać odwiedzającym, jak wielowymiarowo przedstawiana jest patronka muzeum oraz które z jej cech zostały przez Japończyków uwypuklone - wyjaśnił.

Bohaterka komiksów

Zwrócił uwagę, że polska noblistka jest bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż jest np. bohaterką komiksów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na cześć Marii Skłodowskiej-Curie wzniesiono w Japonii pomniki, a od blisko 60 lat w kurorcie Misasa, słynącym z gorących źródeł bogatych w rad, organizowany jest festiwal jej imienia.

W niedzielę japońska para książęca odwiedzi jeszcze Łowicz, gdzie zapozna się m.in. z techniką robienia wycinanek.

Ceremonia oficjalnego pożegnania gości z Japonii odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze. Drugiego lipca udadzą się do stolicy Finlandii, Helsinek, gdzie m.in. spotkają się z prezydentem Saulim Niinisto.

Wizyta japońskiej pary książęcej w Polsce odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, które uznało rząd premiera Ignacego Paderewskiego.

PAP, kz