Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Japonia, Indie, Mali: orientalnie przed PKiN

Warszawa

Artyści z 14 krajów, m.in. z Indii, Armenii i Japonii, wystąpią na rozpoczętym w niedzielę 8. Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Jest on uznawany za jedną z 25 najważniejszych na świecie imprez poświęconych muzyce etno.

Tegoroczna edycja Skrzyżowania Kultur odbywa się pod hasłem "Inspiracje: Orient".

"Otwieramy się na świat"

Muzycy przybyli do Warszawy z różnych stron świata. Codziennie wieczorem będą dawać koncerty w namiocie festiwalowym, ustawionym obok Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej.

- Przed nami siedem dni wspaniałej muzyki świata - zapowiedział na niedzielnej konferencji prasowej Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady, organizującej wydarzenie.

Dyrektor artystyczna festiwalu Maria Pomianowska zwróciła na konferencji uwagę, że dla mieszkańców Azji muzyka to również sacrum, nie istnieje tylko ku uciesze ucha - żeby dobrze spędzić czas i się rozerwać. Ma jednocześnie wymiar duchowy.

Skrzyżowanie Kultur z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskiej publiczności. - Jako kraj coraz bardziej otwieramy się na świat - ocenił Maciej Szajkowski z festiwalowej Rady Programowej. Szajkowski podkreślił, że muzyka etno odegrała bardzo ważną rolę także w rozwoju muzyki popularnej, inspirując największe gwiazdy. Miał na myśli np. brytyjską grupę The Rolling Stones, która w latach 60. wybrała się do Afryki Północnej i tam spotkała się z muzykami z Maroka - zespołem Master Musicians of Joujouka - tworzącym muzykę transową. Jak dodał, muzyka świata inspirowała też Beatlesów, którzy odbyli podróż do Indii.

Posłuchaj orientalnych dźwięków:

8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
TVN24

Legendy Wschodu

W niedzielę wieczorem festiwalowy koncert inauguracyjny, pt. "Legendy Wschodu: mugham i duduk", wypełniły utwory z Azji Centralnej. Wystąpili Jivan Gasparyan z Armenii (współtwórca ścieżki dźwiękowej do filmu "Gladiator") i Alim Qasimov z Azerbejdżanu (którego islandzka piosenkarka Bjork nazwała najwspanialszym spośród żyjących wokalistów).

Gasparyan wyszedł na scenę razem z wnukiem, Jivanem Gasparyanem Juniorem. Obaj grają na duduku, czyli flecie wykonanym z drzewa morelowego. Dzięki artyście z Armenii poruszające brzmienie pasterskiego instrumentu zna dziś międzynarodowa publiczność. Jivan Gasparyan współpracował z gigantami muzyki, m.in. z Peterem Gabrielem, Brianem Eno, Branfordem Marsalisem. Występował przed J. F. Kennedym, a razem z wnukiem koncertował na urodzinach Nelsona Mandeli. Z kolei Alim Qasimov jest w rodzinnym Azerbejdżanie gwiazdą o wyjątkowym statusie, mistrzem klasycznej muzyki mugham i jednym z najwybitniejszych improwizatorów wokalnych na świecie. Nagrywał i koncertował m.in. z Jeffem Buckleyem i Kronos Quartet.

W Warszawie wystąpił w duecie z córka Farganą, która zaczęła śpiewać z ojcem już jako czterolatka.

Muzyka i filmy do 29 września W kolejnych dniach na scenie koło Pałacu Kultury i Nauki zaprezentują się m.in.: śpiewaczka z Korei Południowej Ahn Sook-sun, znakomici japońscy bębniarze z grupy Ondekoza, którzy tworzą dynamiczne, wciągające spektakle, a występowali m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Hindus Raza Khan - muzyk, śpiewak i kompozytor, dysponujący niespotykaną skalą głosu oraz wokalista i gitarzysta z Mali Boubacar Traore, nazywany malijskim Chuckiem Berry i Elvisem Presleyem, łączący amerykańskiego bluesa z muzyką arabską i tradycyjnymi brzmieniami Afryki. Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będą projekcje filmów, organizowane dzięki współpracy Skrzyżowania Kultur ze stołecznym festiwalem Planete Doc. W Kinotece pokazywane będą filmy opowiadające o muzyce, twórcach i tradycjach artystycznych m.in. Japonii, Mongolii i Indii. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa do 29 września.

ZOBACZ PEŁNY PROGRAM.

Informacja o biletach.

PAP/su//mz