Janosikowe nie większe niż 400 mln zł? Projekt ustawy w Sejmie

Warszawa

Shutterstock, Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plSkarbnik Mazowsza o problemach z "janosikowym"

Przygotowany przez samorządowców projekt zmian w przepisach o janosikowym trafił do sejmowych komisji - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt zakłada, że w 2014 r. maksymalna wpłata nie przekroczyłaby 400 mln zł.

W komunikacie podano, że przedstawiciele samorządów oraz inicjator akcji Stop janosikowe złożyli wniosek o zwołanie wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych. Zdaniem autorów projektu, jeśli prace nad przedstawionymi propozycjami rozpoczną się pilnie, zmiany mogłyby być uwzględnione w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.

- Ten projekt stworzony jest na bazie projektu zmian, jakie wypracowała w zeszłym roku specjalna podkomisja sejmowa, ale są w nim również pewne zmiany, które idą w kierunku dalszego złagodzenia wpłat - poinformował skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski.

- Jeśli będzie wola przewodniczących, komisje podejmą prace nad zmianami. Od woli politycznej zależy również, czy propozycje zostaną przez komisje przyjęte jeszcze w listopadzie tego roku - dodał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati (PO) powiedział PAP, że na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, bowiem dokument formalnie nie trafił jeszcze na jego biurko. - Doceniam wagę sprawy. Jak tylko otrzymam dokumenty podejmę decyzję - zapewnił Rosati.

Przewodniczący komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) wskazał, że połączone komisje finansów i samorządu odrzuciły sprawozdanie podkomisji, które jest bazą projektu samorządowców. Zapowiedział, że będzie się starał, aby w piątkowym głosowaniu w Sejmie posłowie mogli zdecydować o powrocie do prac nad tym projektem.

W przyszłym roku nie więcej niż 400 mln złotych ?

Projekt przewiduje przede wszystkim korekty wskaźników, od których ostatecznie zależy wysokość janosikowego płaconego przez gminy, powiaty i województwa.Przewidziano zapisy, które zapewniałyby ciągłość finansowania zadań wykonywanych przez samorządy.

Zaproponowano, aby w 2014 r. żaden z samorządów nie wpłacił na rzecz janosikowego więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (jeśli wyliczone janosikowe byłoby wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r.

Projekt przygotował zespół wyłoniony pod koniec września br. po spotkaniu przedstawicieli mazowieckich samorządów płacących janosikowe. W skład zespołu weszli: skarbnik województwa Marek Miesztalski, inicjator akcji Stop janosikowe Rafał Szczepański, starosta legionowski Jan Grabiec i skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.

Problemy Mazowsza

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie ma problem z zapłatą ostatnich rat janosikowego. Aby wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego, województwo mazowieckie potrzebuje 220 mln zł.

Skarbnik Mazowsza jeszcze kilka tygodni temu ostrzegał, że Mazowsze może zaniechać płacenia janosikowego:

Skarbnik Mazowsza o "janosikowym"
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP/pc//ec