Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. "Wydarzenie na skalę tysiąclecia"

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plKilka tysięcy osób na placu

Oklaskami przyjęli kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII wierni obserwujący transmisję mszy św. z Rzymu na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej. W obu miejscach zebrało się w sumie kilka tysięcy osób.

Pierwsi wierni pojawili się na placu Piłsudskiego już o 9 rano. W godzinie, w chwili rozpoczęcia uroczystości w Watykanie, na warszawskim placu było już tysięcy osób. Zgromadzili się, by obejrzeć transmisję kanonizacji.

Related content

Bili brawo

Przed rozpoczęciem transmisji na pl. Piłsudskiego warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec taki sam, jaki złożył tam papież w 1979 r.. Transmisje mszy św. kanonizacyjnej można tu oglądać na dwóch telebimach.

Wśród wiernych uczestniczących w obu uroczystościach jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Powiewają flagi polskie i papieskie. Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami.

- Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły się ok. godz. 12.50, a wierni zaczęli się rozchodzić - powiedział przed godz. 13 Robert Opas z biura prasowego stołecznej policji.

O GODZ. 10.15 PAPIEŻ FRANCISZEK OGŁOSIŁ JANA PAWŁA II ŚWIĘTYM

Wierni oglądają transmisję mszy | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Pamiątki do kupienia w Ogrodzie Saskim | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni oglądają transmisję mszy | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Pamiątki do kupienia w Ogrodzie Saskim | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Wierni na placu Piłsudskiego
TVN24

Msza w Świątyni Opatrzności

O godz. 9 rozpoczęła się też msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem, gdzie można było oglądać transmisję uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu. Wśród wiernych, którzy przyszli na poranną mszę, było wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Udział wzięli także harcerze i osoby zakonne.

- Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć - powiedział PAP pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

Około godziny 12:30 ruszył pokaz filmów poświęconych papieżowi Polakowi. Na telebimach wyświetlane były filmy "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Można też było zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

Otworzyli Panteon Wielkich Polaków

Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Główne motywy to modlitwa, praca, człowiek i świat.

O godz. 13.30 mszę dziękczynną za kanonizację papieży odprawił w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. W homilii podkreślił, że Janowi Pawłowi II bardzo zależało, "żeby przekazać myśl o świętości, czyli o Bogu, który jest wśród nas".

- Święty jest tylko Bóg. Jeśli święci są wśród nas, to znaczy, że Bóg jest obecny w tych ludziach - tłumaczył hierarcha.

Panteon został otwarty dla zwiedzających około godz. 15, po mszy dziękczynnej. Jak powiedział PAP Kazimierz Przeszowski, zajmujący się tam zwiedzającymi, od tego czasu Panteon zwiedziło kilkadziesiąt grup liczących po około 30 osób.

Pani Agata z Warszawy, która uczestniczyła w uroczystościach, powiedziała PAP, że przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej, aby podziękować za papieża Polaka. - Świątynia Opatrzności Bożej wydaje się dobrym miejscem do tego, bo to był papież Opatrzności - powiedziała i dodała, że Panteon Wielkich Polaków to szczególne miejsce pamięci. - To miejsce tworzenia historii, to jest coś, co tworzymy dla następnych pokoleń - mówiła.

Related content

Koncert w Archikatedrze

Msza dziękczynna odbyła się również na Woli. O godzinie 15 wierni zgromadzili się u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej przy figurze Jezusa Miłosiernego. Po mszy zaplanowano koncert papieski.

O godzinie 18 w Józefowie odbyła się msza św., po niej koncert "Santo Subito, Santo Sicuro - Jan Paweł II i Jego droga do świętości" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej i scen warszawskich

Wieczorem, o godz. 20 w Archikatedrze św. Jana odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" - muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego będzie przeplatana cytatami biblijnymi.

O KANONIZACJI CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W KOMUNIKACJI.

W stolicy, papież jeszcze jako ksiądz, biskup i później kardynał zatrzymywał się w klasztorze sióstr urszulanek na Powiślu:

Mówi siostra Janina Chmielińska
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Mówi Siostra Małgorzata Krupecka
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Leszek Szymański

PAP,bf//ec/ran/b