Jaki plac Narutowicza? Zielony skwer czy pętla?

Najnowsze

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plPlac Narutowicza do zmiany

Usunąć pętlę tramwajową, a w zamian stworzyć deptak z alejkami i kawiarenkami? To jedna z propozycji ożywienia pl. Narutowicza. Choć do jego modernizacji jeszcze długa droga, to już do głosu dochodzą mieszkańcy. We wtorek będą mogli przedstawić swoją wizję placu władzom miasta.

- Najprawdopodobniej w 2012 roku rozpoczną się przygotowania do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic placu Narutowicza - mówi Barbara Lewenstein z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. - Wcześniej, wytyczne do planu określi konkurs na koncepcję zagospodarowania placu, dlatego chcemy już teraz przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami i poznać ich potrzeby, zanim zapadną jakiekolwiek decyzje dotyczące przyszłości placu - dodaje.

Co z tą pętlą? A jest co omawiać, bo wokół modernizacji placu Narutowicza narosło sporo kontrowersji. Urzędnicy z Ochoty i organizatorzy konsultacji podkreślają, że dzisiaj jest to po prostu mało atrakcyjny węzeł komunikacyjny.

Jeszcze w styczniu pisaliśmy o wstępnych wytycznych konserwatorskich do jego przebudowy. W dokumencie jest mowa o przeprowadzeniu wspólnego pasa dla autobusów i tramwajów na ul. Grójeckiej, z samego środka zniknęłyby szpetne budynki, miałyby powstać za to alejki, fontanny i deptak. To oznacza, że zlikwidowana miałaby być też pętla tramwajowa, a to nie podoba się m.in. specom od komunikacji i Zarządowi Transportu Miejskiego. - Przeprowadziliśmy już I etap konsultacji z liderami opinii publicznej, rozmawialiśmy m.in. z przedstawicielami akademika, organizacji pozarządowych, parafią - mówi Lewenstein. - Większość z nich jest za usunięciem pętli, ale są też tacy, którzy twierdzą, że pętla ożywia plac, bo zjeżdżają tu ludzie z całej Warszawy - dodaje.

Modernizacja za kilka lat Szczegółowe wyniki I etapu konsultacji będzie można poznać we wtorek na spotkaniu mieszkańcami. Ale już teraz wiadomo, że tzw. liderzy są zdania, że modernizacja nie powinna zmieniać m.in. typu zabudowy wokół placu. Teraz z tymi opiniami i planami skonfrontują się mieszkańcy. Będą mogli przedstawić swój własny pomysł na plac, dowiedzą się też jak będzie przebiegał proces przebudowy placu.

To między innymi opinia mieszkańców posłuży do sporządzenia wytycznych na podstawie których powstanie koncepcja zagospodarowania przestrzennego placu. Początku przebudowy należy się jednak spodziewać najwcześniej za kilka lat.

Konsultacje odbędą się we wtorek w Akademiku Politechniki Warszawskiej przy ul. Akademickiej 5 (II piętro). Początek o godz. 17:30 ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl