Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Jaki obiecuje wspierać startupy i stworzyć dla nich ośrodek

Warszawa

Jaki o Centrum Młodego PrzedsiębiorcyTVN24
wideo 2/3

Na terenach między Portem Czerniakowskim, a Legią powstanie Centrum Młodego Przedsiębiorcy - zadeklarował kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Centrum ma być uzupełnieniem Dzielnicy Przyszłość i wsparciem dla startupów. - Stolica powinna być otwarta na wszystkich niezależnie od pochodzenia, jeśli pracują dla miasta - podkreślił.

Na piątkowej konferencji prasowej, zorganizowanej na miejscu, w którym Patryk Jaki widzi inwestycję, kandydat zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem, centrum powstanie do końca pierwszej kadencji. - Większość osób marzy, żeby otworzyć własną firmę. I zadaniem miasta tak ambitnego jak Warszawa jest takie marzenia wspierać - zapewnił.

Centrum Młodego Przedsiębiorcy to uzupełnienie flagowego projektu kampanii Jakiego, czyli Dzielnicy Przyszłość. Ma ona znajdować się wzdłuż Wisły - od północnych do południowych granic Warszawy i być miejscem innowacji, nastawionym przede wszystkim na biznes.

Biznes i innowacje

- To centrum, które będzie wyjątkowe w skali europejskiej. Nie tylko będzie zbudowane na bazie nowoczesnych, zielonych i autonomicznych technologii. Ale będzie sprawiało, że każdy kto pewnego dnia zapragnie czegoś nowego i będzie chciał sprawdzić, jak prowadzi się własną firmę, będzie mógł to zrobić z pomocą miasta - opisywał Jaki. Zapowiedział też, że przygotuje takie warunki, by każdy warszawiak mógł tu stworzyć własna firmę na preferencyjnych warunkach. Miejsce ma zapewnić pełną pomoc specjalistyczną i prawną dla takich osób.

- Będzie to też centrum smart city, gdzie wszyscy będą mogli rozwijać swoje firmy pod kątem nowoczesnych technologii i innowacyjnej gospodarki - wyliczał kandydat. Polityk chce też m.in. z funduszy miejskich utworzyć fundusz wspierający startupy. - Będzie to też miejsce promocji zagranicznej istniejących w Warszawie nowych innowacyjnych przedsiębiorstw - zapewnił. Na budowę całej "dzielnicy przyszłości" Jaki chce przeznaczyć jeden procent rocznego budżetu miasta. Liczy na udział prywatnych przedsiębiorców w przedsięwzięciu.

Pytany, czy uda się pogodzić organizacyjnie i spiąć finansowo wszystkie zapowiadane przez niego inwestycje, głównie metro, Jaki zapewnił, że według wyliczeń da się dwie dodatkowe linie metra ukończyć i sfinansować w ciągu dwu kadencji, jeśli zostanie prezydentem Warszawy. Zaznaczył, że obliczenia te oparto na obecnym tempie inwestycji i poziomie finansowania. Jaki jest przekonany, że metro w Warszawie może powstawać szybciej i taniej.

"Nie bójmy się odważnych wizji"

- Nie bójmy się odważnych wizji, ponieważ dzisiaj gospodarki miejskie oparte są na innowacjach, na technologiach smart city. Jeśli Warszawa tego nie będzie miała, to za kilka lat nie będzie w stanie dogonić innych - zauważył kandydat na prezydenta.

Według Jakiego wartością Warszawy jest to, że "praktycznie każdy może przyjechać na dworzec, wysiąść z pociągu i powiedzieć 'Jestem warszawiakiem', jeżeli będzie chciał ciężko pracować dla naszego miasta". - Każda taka osoba jest tu mile widziana - zapewnił.

Przypomnijmy, że w Warszawie są już podobne miejsca. W 2013 roku z inicjatywy miasta powstało Centrum Przedsiębiorczości Smolna, w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać porady na temat prowadzenia własnej działalności, wynająć biuro, sale konferencyjne czy dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie. Z kolei na Targowej w 2016 roku ratusz otworzył Centrum Kreatywności, dedykowane firmom z branży kreatywnej.

PAP/kk/mś