Jaki obiecuje nowe mosty. Gdzie? "Siądziemy z planistami i poszukamy"

Najnowsze

Patryk Jaki o planach na nowe mostyTVN24
wideo 2/3

Patryk Jaki zapowiada budowę trzech nowych mostów w Warszawie, w tym tego, który już powstaje. Wsparcie dla planów kandydata Zjednoczonej Prawicy deklaruje minister rozwoju inwestycji i rozwoju.

Patryk Jaki podkreślił na konferencji prasowej zorganizowanej na moście Świętokrzyskim, że Warszawa "potrzebuje nowych impulsów infrastrukturalnych, nowych impulsów rozwojowych". - W związku z powyższym chciałem państwu powiedzieć, że jeżeli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to wybuduję kolejne mosty dla stolicy, dla naszego miasta - zadeklarował kandydat Zjednoczonej Prawicy.

"Chcemy tu wspierać ambitne plany Patryka"

- Warszawa potrzebuje co najmniej trzech nowych mostów: dwóch na południu i jednego na północy - ocenił wiceminister sprawiedliwości. W jego opinii budowa nowych przepraw to wyzwanie, które wychodzi daleko poza zadanie infrastrukturalne. Ma też charakter prorozwojowy.

- Bardzo się cieszę, że do pomocy w realizacji tej wizji jest ze mną minister (inwestycji i rozwoju - red.) Jerzy Kwieciński - powiedział Jaki.

Obecny na konferencji Kwieciński mówił, że "miasta bardzo dużo zyskują, jeżeli przytulają się do rzeki, jeżeli mają dobre połączenia mostowe". - Takich przepraw mostowych brakuje w Warszawie, brakuje również w okolicy - wskazał.

Powołując się na analizę przeprowadzoną przez ministerstwo, powiedział, że "należy bardzo silnie wzmocnić budowę przepraw mostowych na drogach samorządowych, drogach wojewódzkich, powiatowych, drogach gminnych". - Chcemy tu wspierać ambitne plany Patryka, bo Patryk jest osobą szalenie energiczną, jest osobą ambitną, ma pomysł na Warszawę - ocenił Kwieciński. Jak dodał, "bardziej brakuje nam pomysłów, aniżeli pieniędzy".

"Problem z panem Rafałem Trzaskowskim"

Dziennikarze pytali, czy na takie same wsparcie może liczyć Rafał Trzaskowski, jeżeli wygra wybory na prezydenta Warszawy.

– Nie miałem na ten temat żadnych rozmów z panem Rafałem Trzaskowskim, on na ten temat ze mną nie rozmawiał, nie zwracał się absolutnie z taką propozycją - odpowiedział. - Natomiast pewien problem z panem Rafałem Trzaskowskim mamy taki, że chciałby widzieć fundusze europejskie w Polsce zamrożone. To jest niestety niedobre – ocenił minister Kwieciński.

Dziennikarze poprosili również o szczegóły planowanych mostów: lokalizacyjne i finansowe.

- Jeżeli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to siądziemy z planistami, również we współpracy z rządem, Generalną Dyrekcją (Dróg Krajowych i Autostrad - red.) i poszukamy miejsc, które będą idealnie odpowiadały na dzisiejsze natężenie ruchu w Warszawie – zapewnił Jaki.

Jak dodał, przeprawy potrzebuje szczególnie Targówek. – Ale z drugiej strony mądrej przeprawy, tak żeby nie zakłócało to życia mieszkańców Żoliborza. Jestem przekonany, że da się to zrobić – przekonywał Jaki.

Most w budowie

Jak podkreślił, że zapowiadając budowę trzech mostów, wliczył w to także ten, który buduje - w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy - rządowa GDDKiA. Choć według danych z jego strony internetowej (dział "metro i komunikacja") za inwestycję tę odpowiada ratusz, "jesteśmy przekonani, że miasto na przełomie roku powinno rozpocząć budowę mostu na Zaporze i dokończyć budowę mostu Południowego".

Informacja o mostach na stronie kandydataJaki.pl

ran/PAP/b