Jaki dom opieki wybrać

Warszawa

Jaki dom opieki wybrać

W Polsce do wyboru mamy trzy typy placówek, w których możemy umieścić swoją bliską osobę, wymagającą opieki całodobowej.

Należą do nich Państwowe Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo – Lecznicze i Prywatne Domy Opieki. Pierwsze dwie placówki są zazwyczaj dofinansowane przez Urząd Gminy lub NFZ. Trzecia grupa, czyli prywatne domy opieki lub ośrodki opiekuńcze dedykowane są nieco zamożniejszym osobom. Szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwaną czarną strefę, czyli szereg istniejących domów opieki o bardzo niskich opłatach pobytowych w granicach 2-2,5 tys. złotych za miesiąc opieki. Pod taką kwotą zazwyczaj kryje się wiele niemiłych niespodzianek, które mają bezpośredni wpływ na opiekę nad seniorem. Zazwyczaj jest to opieka o bardzo niskim standardzie, niekiedy bywa tak, że opieka ta jest głównie sprawowana przez opiekunów, a pielęgniarka jest tylko kilka godzin dziennie, nie mówiąc już o lekarzu, który bywa raz na dwa tygodnie.

Jaki dom opieki wybrać
Jaki dom opieki wybrać

Decyzja o umieszczeniu swojego rodzica, babci czy też cioci w Domu Opieki jest jedną z najtrudniejszych i stresujących decyzji. Zanim jednak to zrobisz, kieruj się takimi wskazówkami:

1. Sprawdź, czy dany Dom Opieki widnieje w rejestrze Urzędu Mazowieckiego. Wiele domów opieki o niskim standardzie zarejestrowanych jest jako wynajem pokoi!

2. Umów się na wizytę w celu obejrzenia domu, obejrzenia pokoju, pomieszczeń wspólnych. Zapoznaj się z kierownikiem Ośrodka, personelem który tam pracuje. Poświęć na tą wizytę około 1,5 godziny, powinieneś zobaczyć cały ośrodek.

3. Jeśli będziesz miał/miała okazję w trakcie takiej wizyty postaraj się porozmawiać z jednym z podopiecznych lub jego rodziną. Opinia takich osób jest najbardziej wiarygodna!

4. Zwróć uwagę na godziny odwiedzin, czy są ograniczone czy dowolnie można odwiedzać bliskich.

5. Zwróć uwagę jakie są relacje wśród pracującego tam personelu, czy uśmiechają się do siebie, jak odnoszą się do swoich podopiecznych.

6. Dowiedz się dokładnie co wchodzi w cenę pobytu, wiele ofert domów opieki nie mówi o szczegółach, a później okazuje się, że za każdą kąpiel, obcięcie paznokci należy dodatkowo zapłacić.

7. Dowiedz się jak często jest rehabilitacja i czy wchodzi w cenę pobytu. Jeśli nie, ile kosztuje.

8. Zapytaj o plan zajęć w terapii zajęciowej. Czy podopieczni mają wypełniony swój wolny czas. W wielu domach opieki nie ma zatrudnionego terapeuty zajęciowego, a pensjonariusze większość swojego czasu spędzają przed telewizorem.

9. Sprawdź, ile posiłków dziennych oferuje placówka. Czy jest własna kuchnia, zamiast cateringu. Prawidłowe odżywianie i zbilansowane diety w wieku podeszłym mają bardzo duże znaczenie. Dowiedz się, czy placówka zatrudnia dietetyka.

10. Zapytaj o bariery architektoniczne, każdy dom opieki powinien być pozbawiony jakichkolwiek utrudnień dla niepełnosprawnych. W pokojach powinny znajdować się łóżka przeznaczone do opieki długoterminowej i szafki przyłóżkowe. Każdy pokój powinien mieć swoją łazienkę.

11. Zapytaj, czy placówka prowadzi dokumentację medyczną. Pielęgniarki powinny prowadzić kontrolę pomiarów życiowych, Opiekunki tzw. zeszyt kąpieli.

Jaki dom opieki wybrać
Jaki dom opieki wybrać

Dom Opieki, który spełnia te wszystkie kryteria jest miejscem, w którym senior będzie miał bardzo dobrą opiekę i będzie czuł się komfortowo a rodzina będzie spała spokojnie wiedząc, że bliski ma zapewnioną najlepsza opiekę.

Takim przykładowym domem opieki, który świadczy opiekę i rehabilitację na najwyższym poziomie jest Ośrodek VillaClinic w Warszawie. Mieści się on w dzielnicy Ursus, a więc na obrzeżach Warszawy. To co bardzo ważne - obsługa domu: pielęgniarki, opiekunki a i sam kierownik ośrodka są osobami bardzo ciepłymi rozumiejącymi potrzeby seniorów. Czas pensjonariuszy jest tam całkowicie wypełniony, nie ma chwili na nudę. Zajęcia z psychologiem, terapie zajęciowe, wspólne czytanie codziennej prasy, muzykowanie czy zajęcia plastyczne to wszystko czeka na pensjonariuszy.

Jaki dom opieki wybrać
Jaki dom opieki wybrać

Ośrodek specjalizuje się w opiece nad osobami z demencją, chorobą Alzheimera, pacjentów z następstwami udaru mózgu, schorzeniami ortopedycznymi czy problemami kardiologicznymi.

Pobyty mogą być stałe oraz czasowe. Ośrodek w swojej ofercie posiada również turnusy rehabilitacyjne, których celem jest „postawienie na nogi” pacjentów po przebytych operacjach czy udarach.

Jeśli zastanawiamy się nad umieszczeniem bliskiej osoby w domu opieki i chcemy, aby był to ośrodek w Warszawie warto wybrać ośrodek VillaClinic. Możemy zadzwonić, umówić się z obsługą , która pokaże nam cały ośrodek, oprowadzi nas po nim, a my na spokojnie będziemy mogli podając decyzję.

VillaClinic Ośrodek Opiekuńczo- Rehabilitacyjnyul. Aleksandra Prystora 8, URSUS

Kontakt do osób z ośrodka w celu obejrzenia 662 294 602

Strona internetowa ośrodka www.villaclinic.pl

Jaki dom opieki wybrać
Jaki dom opieki wybrać