Najnowsze

Jaki czy Karczewski? Rusza wewnętrzna kampania na kandydata prawicy

Najnowsze

Kandydat prawicy na prezydenta stolicy?
TVN24Kandydat prawicy na prezydenta stolicy?

Kandydatów jest dwóch: Patryk Jaki i Stanisław Karczewski. O pierwszym już mówiono, że kampanię wyborczą zaczął wraz z rozpoczęciem posiedzeń komisji weryfikacyjnej. Kandydat drugi kampanię rozpoczyna teraz. Kto stanie w walce o fotel prezydenta Warszawy w starciu z kandydatami innych partii? Materiał programu "Polska i Świat" TVN 24.

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji to najsilniejsza broń kandydata Patryka Jakiego na kandydata PiSu do walki o Warszawę. Wie o tym jego bezpośredni rywal i wiedzą władze Prawa i Sprawiedliwości. Właśnie rusza wewnętrzna kampania Zjednoczonej Prawicy, więc na nazwisko swojego kontrkandydata Rafał Trzaskowski musi poczekać jeszcze kilka miesięcy. - Ja obu kandydatów PIS-u szanuje - mówi polityk Platformy Obywatelskiej.

- Jeżeli partia uzna, że mam powalczyć o ten odcinek funkcjonowania państwa to powalczę. Ale jak nie, to nic się nie stanie - mówił z kolei Patryk Jaki o swojej potencjalnej kandydaturze

Badania w grudniu

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Jaki i Karczewski są już po wstępnych rozmowach z prezesem PiS-u. Teoretyczne szanse ma każdy, ale w praktyce to marszałek Senatu, lekarz, bardziej doświadczony i stonowany, jest dla polityków ze ścisłego kierownictwa partii faworytem. - Mam bardzo wiele pomysłów na Warszawę - twierdzi Karczewski. I dlatego już zaczął swój bój o głosy. - Bardzo bym chciał odbudować Pałac Saski, bardzo bym chciał żeby była pływalnia i to olimpijska. Warszawie są potrzebne parkingi podziemne. Nie potrzeba żadnych dekoracji, a tym bardziej szpecącej plac Zbawiciela tęczy - to jego program w pigułce.

Poparcie obu kandydatów PiS chce zmierzyć w specjalnie zaplanowanych na grudzień badaniach. Chce sprawdzić, kto ma z nich większe szanse w starciu z kandydatem Platformy. I w końcu, który z tych znanych w kraju polityków jest w stanie, gdy kampania ruszy już na dobre, przyciągnąć więcej nowych wyborców.

- Trudno powiedzieć jeszcze w tej chwili. Badamy opinię warszawiaków. To jest najważniejsze miasto, to jest trudna decyzja - mówił wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki w programie "Jeden ja jeden" w TVN 24.

"Jest do pokonania"

Kampania Trzaskowski - Jaki, przede wszystkim będzie toczyć się wokół tematu warszawskiej reprywatyzacji, a wtedy, ta często dziś osobista polityczna wojna z prezydent Warszawy, zmieni się w bój z kandydatem na jej następcę.

- Ja posiadam doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, urodziłem się w Warszawie. Znam to miasto, znam jego problemy. Zobaczymy, kto będzie kontrkandydatem, czy to będzie osoba, która ma wizję Warszawy - zastanawia się Trzaskowski.

- Uważam że jest do pokonania, dlatego, że reprezentuję tę wizje miasta, która doprowadziła do tego, że rozgrabiła gigantyczny majątek podatników mieszkających w Warszawie - mówi z kolei Jaki.

Decyzje w przyszłym roku

Patryk Jaki to jednak przede wszystkim polityczny zdrajca, który już raz wraz ze Zbigniewem Ziobro odszedł z partii Jarosława Kaczyńskiego. - To byłaby duża strata dla resortu, gdyby tak znakomity wiceminister zdecydował się pełnić inną rolę. Ale na pewno byłby to wielki zysk dla Warszawy - mówił Ziobro.

Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, twierdzi że PiS "obawia się, że jak Jaki zostałby prezydentem Warszawy, nie byłby kontrolowany".

Decyzje w sprawie swojego kandydata władze Prawa i Sprawiedliwości mają ogłosić na początku przyszłego roku. Arleta Zalewska TVN 24

md/pm

Pozostałe wiadomości