Jaki będzie plac pięciu rogów? Jest konkurs i nagroda - 70 tys. zł

Urząd MiastaPlac Pięciu Rogów

- Plac u zbiegu ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej zwany potocznie Placem Pięciu Rogów zostanie przywrócony pieszym i nie będzie już miejscem zdominowanym przez auta - zdecydowało miasto. We wtorek, po zakończeniu konsultacji, ratusz ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu.

"Chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i przywrócić miejskim placom ich właściwe funkcje, integrujące mieszkańców. Odchodzimy od priorytetowego traktowania ruchu samochodowego, teraz pierwszeństwo otrzymają piesi. To duże wyzwanie, wymagające zmiany świadomości i przyzwyczajeń. Nasze działania, wpisujące się w konsultowaną właśnie Warszawską Politykę Mobilności, zaczynamy w Śródmieściu, od placu Pięciu Rogów" - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Zmiana planów

Jeszcze w 2015 roku ratusz miał inny plan. Planowano zamknięcie placu na tydzień, aby sprawdzić, jak kierowcy radzą sobie bez tego przelotu. To miał być eksperyment z którego w maju zrezygnowano i ogłoszono konsultacje społeczne.

Wtedy też przeprowadzono diagnozę funkcjonowania placu metodami "psychologii środowiskowej".

"Obserwacje przeprowadzone w ubiegłym roku jednoznacznie wykazały, że ten obszar jest zdominowany przez samochody, przestrzeń nie jest przyjazna pieszym. Jest ona szczególnie trudno dostępna dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, wiele do życzenia pozostawia także lokalizacja przejść dla pieszych, brakuje miejsc do odpoczynku" - czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta.

W maju tego roku przeprowadzono też kolejny etap konsultacji społecznych. Miasto rozmawiało z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, zbierało opinie. Uczestnicy konsultacji mogli wypowiedzieć się w terenie - na Placu Pięciu Rogów, a także za pomocą ankiety on-line.

"Swoimi opiniami na temat placu podzieliły się 674 osoby, które wskazały jednoznacznie na konieczność ograniczenia ruchu samochodowego na tym terenie, stworzenia miejsc z zielenią, wdrożenia systemu zapewniającego dostawy do lokali w wydzielonym czasie oraz zadbanie o estetykę przestrzeni" - poinformował ratusz.

Miasto ogłosiło konkurs

Miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Pięciu Rogów.

"Zadaniem projektantów jest zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, przyjaznej pieszym. Architekci zaproponują sposób uporządkowania placu, wskażą rejony funkcjonowania ogródków gastronomicznych, zaproponują rozwiązania dotyczące małej architektury i zieleni, zaprojektują rozwiązania dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego i obsługę komunikacyjną przyległych posesji" - tłumaczy miasto.

Najlepszą koncepcję wyłoni sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego - Marka Mikosa.

Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 70 tys. złotych, II nagroda to 50 tys. zł, a III – 30 tys. zł.

TAK WYGLĄDA PLAC PIĘCIU ROGÓW:

W tym miejscu ma powstać plac
W tym miejscu ma powstać placMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kz

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości