Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Jaka przyszłość osiedla Jazdów? Ratusz pyta mieszkańców

Najnowsze

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plJeden z domków fińskich

Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w cyklu warsztatów na temat Osiedla Jazdów. Stołeczny ratusz liczy, że w ten sposób zostaną wypracowane najlepsze rozwiązania dotyczące jego przyszłości.

Jak poinformowała zastępca rzecznika prasowego warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb, warsztaty będą formą konsultacji społecznych. Pozwolą one poznać oczekiwania zainteresowanych stron, a wypracowane podczas spotkań pomysły staną się dla władz miasta rodzajem wytycznych co do kierunków zmian Osiedla Jazdów.

- Zależy nam na wyłonieniu rozwiązania najlepszego dla mieszkańców, innowacyjnego, ale jednocześnie najbardziej realnego - wyjaśniła rzeczniczka.

Konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Osiedla Jazdów są organizowane na wniosek samych mieszkańców. W listopadzie ubiegłego roku kilkadziesiąt działających w Warszawie stowarzyszeń wystąpiło z takim apelem do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zgłoszenia do 11 maja

Do 11 maja ratusz czeka na zgłoszenia chętnych do udziału w warsztatach. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie internetowej konsultacji.

Po 14 maja urzędnicy skontaktują się ze wszystkimi, którzy wypełnią zgłoszenie, jednak jeżeli liczba chętnych przekroczy planowaną liczbę miejsc, to uczestnicy warsztatów będą dobierani drogą losowania.

- Wystarczy mieć pomysł, chęci do pracy i trochę czasu, bo grupy robocze spotkają się co najmniej trzy razy - zachęcała Kłąb.

Ratusz planuje, że warsztaty odbędą się od maja do września, z uwzględnieniem przerwy wakacyjnej. Równolegle do grup warsztatowych ws. Jazdowa będzie pracowała grupa robocza ds. tymczasowego wykorzystania domków fińskich. Uczestniczący w jego spotkaniach przedstawiciele miasta oraz strony społecznej mają na bieżąco szukać rozwiązań dotyczących funkcjonowania osiedla.

Chcą uporządkować teren

Osiedle Jazdów to kolonia 30 domków jednorodzinnych. Powstała w 1945 r. między gmachem Sejmu a Parkiem Ujazdowskim, w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia zmuszona była świadczyć na rzecz ZSRR po II wojnie światowej.

W listopadzie 2010 r. zarząd Śródmieścia podjął uchwałę, w której pozytywnie zaopiniował wprowadzenie trzyletniego harmonogramu działań dotyczących "uporządkowania terenu" osiedla Jazdów.

Powołano się na niezgodność istniejącej zabudowy z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy oraz bardzo zły stan techniczny budynków. Domki miały być rozebrane, a mieszkańcy wykwaterowani. W uzasadnieniu do uchwały napisano wówczas, że rozpoczęła się procedura dotycząca sporządzenia planu zagospodarowania terenu osiedla, "co w konsekwencji będzie wiązało się ze zmianą przeznaczenia terenu na zabudowę administracyjno-usługową".

Zwiedzanie Jazdowa (wideo archiwalne)Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

PAP/bf

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl