Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Jaka będzie Warszawa za 15 lat? Cele wskażą mieszkańcy

Warszawa

ShutterstockJaka będzie Warszawa 2030?

Jaka będzie stolica za 15 lat? Od kwietnia rozpoczyna się kolejna seria spotkań z mieszkańcami w ramach prac nad strategią Warszawa 2030. Tym razem ich celem będzie wypracowanie celów rozwoju miasta. W warsztatach mogą wziąć udział m.in. studenci, seniorzy czy rodzice dzieci do 18 roku.

Strategia to dokument, który ma zdefiniować wizję rozwoju Warszawy. Obecna pochodzi z 2005 roku i w 2020 roku dobiega końca. Władze miasta prowadzą pracę nad aktualizacją tej strategii. Tym razem do 2030 roku.

Dokument będzie zawierać cztery podstawowe składniki: wizję (opis pożądanego stanu), diagnozę (opis sytuacji społeczno-gospodarczej koncentrujący się na wyzwaniach), cele (jak osiągnąć opisaną wizję) i system realizacji (informacja o wdrażaniu dokumentu).

W kwietniu rozpoczynają się spotkania dotyczące trzeciego z wymienionych punktów, jakim są cele. Aby lepiej zorganizować pracę, miasto podzieliło spotkania na kilka części.

Warsztaty dla wybranych

Pierwsza to specjalny warsztaty dedykowane dla konkretnych grup. Wśród nich są m.in. uczniowie, studenci, seniorzy, rodzice dzieci do 18. roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, start-upowcy czy członkowie organizacji pozarządowych. Łącznie ratusz zamierza przeprowadzić 12 takich spotkań.

W każdym warsztacie weźmie udział 20 osób. Zapisy ruszyły na początku marca, o udziale w spotkaniu decydowała kolejność zgłoszeń.

Spotkania w dzielnicach

Oprócz spotkań dedykowanych, planowane są również warsztaty dla ogółu mieszkańców, które będą organizowane każdej dzielnicy. Spotkania rozpoczną się już w poniedziałek 4 kwietnia o godz. 17.30 na Ursynowie, w budynku urzędu dzielnicy.

Kolejne odbędą się na Bemowie i Pradze Południe (we wtorek) oraz na Bielanach (w środę).

"Podczas spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy dyskutować będą o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje będę punktem wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju Warszawy" – zapowiada ratusz.

Jaka Warszawa za 15 lat?

Pracę nad strategią dla Warszawy 2030 rozpoczęły się we wrześniu. Od tego momentu przeprowadzono kilka debat z udziałem urzędników i mieszkańców. Dotyczyły m.in. społeczeństwa, gospodarki czy przestrzeni miejskiej. Systematycznie odbywają się też prace w mniejszych grupach roboczych.

- Wieloletnia strategia rozwoju miasta jest z założenia dokumentem ogólnym, nie są tam wymieniane konkretne projekty jak w rocznych budżetach Warszawy, czy w Wieloletniej Perspektywie Finansowej. Strategia określa, w jakim kierunku ma rozwijać się miasto - mówiła we wrześniu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekt strategii ma być gotowy na przełomie 2016 i 201 roku. Potem trafi pod konsultacje społeczne. W ostatnim kwartale 2017 ma go przyjąć Rada Warszawy.

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

kw/b