Jak stworzyć szlagier o Warszawie? Posłuchaj wskazówek artystów

Warszawa

MPW"Duże Pe" radzi jaki powinien być szlagier o Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego szuka nowego szlagieru o stolicy. Do udziału w konkursie zaprasza raper "Duże Pe", zespół "Projekt Warszawiak" i Michał Fogg, prawnuk Mieczysława. Oni też podpowiadają jak stworzyć prawdziwy szlagier. Patronem konkursu jest tvnwarszawa.pl.

- Weźcie 25 procent głowy, 25 procent serca i 50 procent miłości do miasta. Ujmijcie to wszystko w słowa i muzykę i szlagier dla Warszawy powinien być gotowy - takie rady dla tych, którzy chcą zgłosić się do konkursu ma Marcin "Duże Pe" Matuszewski, muzyk, który razem z Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs "Szlagier dla Warszawy". Dodaje, że podobnie jak Warszawa, szlagier o stolicy musi mieć charakter.

Żadne "je je"

- Musi nieść jakiś przekaz emocjonalny z tą Warszawą związany. Więzy muszą przebiegać konkretnym ściegiem, nie może być to byle słodko pierdząca piosenka o nie wiadomo czym, z chwytliwym refrenem i "je je" razy 14 - tłumaczy raper.

Opowiada Michał Fogg
MPW

A jak powstawały inne szlagiery o Warszawie? O tym jak powstała "Piosenka o mojej Warszawie" opowiada Michał Fogg - prawnuk Mieczysława, który wykonywał ten znany przebój.

- Utwór został napisany przez pana Alberta Harrisa w czasach powojennych. Pradziadka te słowa urzekły i poprosił go, czy może wciągnąć te piosenkę do swojego repertuaru i ją wykonywać. Skończyło się na tym, że pan Albert Harris pradziadkowi ją ofiarował i on stał się głównym wykonawcą tego utworu - opowiada Michał Fogg i dodaje, że to Mieczysława Fogg zrobił z tej piosenki szlagier.

Płytę ze szlagierami o Warszawie nagrał tez zespół "Projekt Warszawiak". Na ich krążku znalazła się również piosenka "Felek Zdankiewicz". - Świetnie oddaje ducha stolicy, ponieważ jest dosyć zadziorny. Pomyśleliśmy, że warszawiacy zapomnieli, że mają piosenki, które opowiadają o ich mieście i o klimacie mieszkania tutaj. Dobry szlagier o Warszawie to taki, gdy słychać i czuć, że został napisany przez ludzi, którzy się trochę tego warszawskiego powietrza nawdychali - opowiadają muzycy zespołu "Projekt Warszawiak".

Napisz swój szlagier

Właśnie dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego razem z raperem "Duże Pe" poszukują nowego przeboju opowiadającego o stolicy. Ambicją organizatorów jest wyszukanie nieznanych szerszej publiczności piosenek o Warszawie, wyłowienie najlepszych z nich, nadanie im profesjonalnego brzmienia w studiu i wypuszczenie ich w świat.

Do konkursu mogą zgłaszać się wszyscy: amatorzy i zawodowcy, młodzi hiphopowcy i bluesmani w średnim wieku, twórcy piosenki poetyckiej, rockmani i zespoły z domów seniora. "Jesteśmy otwarci na każdy gatunek muzyczny i wszystkie formy ekspresji - jedynym warunkiem udziału w projekcie jest jednoznaczny związek zgłaszanego utworu z Warszawą. Kto wie, być może uda nam się odnaleźć przebój na miarę nieśmiertelnego "Snu o Warszawie" Czesława Niemena?" - piszą organizatorzy.

Projekt Warszawiak opowiada o piosenkach o Warszawie
MPW

Spośród nadesłanych utworów trzyosobowe jury wybierze propozycje najciekawsze pod względem artystycznym, merytorycznym i historycznym. Następnie odbędzie się głosowanie publiczności.

Zwycięzca zostanie nagrodzony możliwością nagrania teledysku, wyprodukowanego i w pełni sfinansowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Patronem medialnym konkursu jest tvnwarszawa.pl

Formularz zgłoszeniowy solo

Formularz zgłoszeniowy dla zespołu

Regulamin