Jak reagować na atak terrorysty? Trzy rady w specjalnym spocie

Warszawa

UciekajUM Warszawa
wideo 2/3

W specjalnych spotach miasto postanowiło pokazać, jak mieszkańcy powinni zachować się w obliczu zamachu terrorystycznego.

- Jak pokazują ostatnie wydarzenia na świecie, tragedią może być nie sam atak terrorystyczny, ale wybuch paniki, a panice najlepiej przeciwdziała trening i ćwiczenia, czyli przygotowanie się zawczasu na zagrożenie - mówiła podczas prezentacji klipu Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu.

- Warszawa jest bezpiecznym miastem, ale przecież jeździmy po świecie, warto więc dowiedzieć się wcześniej jak uniknąć zagrożenia, tym bardziej, że ataki terrorystyczne są różne. Dlatego wyprodukowaliśmy 3-minutowy film, aby oswoić mieszkańców z problemem i skłonić ich do pogłębienia wiedzy – podkreśliła.

Trzy kluczowe zasady

Spoto wtargnięciu terrorysty-zabójcy został udostępniony w mediach społecznościowych, między innymi na Facebooku. Jego autorzy przypominają o trzech najważniejszych zasadach: uciekaj, chowaj się, walcz. Pierwsza sprawdza się w sytuacjach, kiedy ucieczka jest możliwa. Ale jeśli nie możemy uciec, ani się ukryć, jedyną i ostateczną metodą, jest walka.

- Taktyka aktywnej obrony, czyli to hasło "walcz", sprawdziło się w rzeczywistych sytuacjach, jak choćby ostatnio, podczas napadu nożowników w Londynie. Każda sytuacja jest inna i dlatego trzeba mieć wiedzę, bowiem inaczej zachowujemy się podczas wzięcia zakładników, inaczej podczas napadu na bank – który nie jest aktem terroru, a inaczej w momencie zagrożenia przez uzbrojonego napastnika – powiedział Grzegorz Cieślak z Collegium Civites.

Wcześniej był komiks

W poprzednim roku w komunikacji miejskiej pojawiły się ulotki w formie komiksu. Ich bohaterowie przedstawiali sposoby, jak uratować życie w przypadku wybuchu ładunku ("Uciekaj"), strzelaniny ("Ukryj się"), wzięcia zakładników ("Nie stawiaj oporu") oraz postępowania w chwili znalezienia podejrzanego ładunku ("Nie dotykaj").

kz/b