Jak przygotować samochód do zimy?

Warszawa

TVN24Jak przygotować samochód?

Pierwszy śnieg w stolicy dał wyraźny sygnał, że najwyższy czas przygotować samochody do zimowych warunków. Co trzeba zrobić, sprawdzić i wymienić? O tym w TVN 24 mówił Maciej Wisławski, pilot rajdowy.

- Najważniejsze - poza samochodem - jest przygotowanie siebie. Musimy zdawać sobie sprawę, po jakiej nawierzchnie jedziemy i w jakich warunkach. Jest też takie przysłowie: noga z gazu, koniom lżej - przekonuje Wisławski.

Co trzeba zrobić z samym samochodem?

OPONYEkspert przypomina, że zmiana opon letnich na zimowe to konieczność. - Nie ma opon uniwersalnych. A do najbardziej tragicznych w skutkach wypadków dochodzi, gdy auto wpada w poślizg - zaznacza Wisławski. I dodaje, że gdy nie mamy wyjścia, to lepsze opony należy umieścić na tylnej osi.

AKUMULATOR Akumulator musi być sprawdzony przed zimą. - Jest bardzo ważny, to jest źródło prądu, więc pozwoli na uruchomienie naszego samochodu - zaznacza pilot rajdowy.

FILTR POWIETRZA

Radzi Maciej Wisławki, pilot rajdowy
TVN24

Filtr powietrza i paliwa - zdaniem eksperta należy wymienić oba, kiedy zbliżają się przymrozki.

PŁYN CHŁODNICZY I DO SPRYSKIWACZY

- Sprawdzamy. Nie musimy płynu wymieniać, co roku. Jeżeli spełnia parametry i określone wymogi, to możemy zostawić - zaznacza Wisławski. - Ważne, żeby płyn nie zamarzał - dodaje.

WYCIERACZKI I CZYSTE SZYBY

Wycieraczki muszą być sprawne i przede wszystkim dobrze działać. Choć wielu kierowców to bagatelizuje, to mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. - Dobrze zgarnięta woda z szyby, to jest doskonała widzialność - zastrzega ekspert. Niezbędne jest też porządne wymycie szyb (również od środka).

POZBYĆ SIĘ WILGOCI

- Od pozbycia się wilgoci trzeba stosunkowo wcześnie zacząć. Zanim zima nastanie mamy jesień, gdy są mgły, kiedy jest większa skłonność szyb do parowania - przekonuje Wisławski. - Woda, która gromadzie się w wykładzinach i wycieraczkach powinna być późną jesienią wyssana - dodaje.

ran/roody