Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Jak przemienić metal w złoto? Wyjaśnia Centrum Kopernik

Warszawa

fot. TVN24

Od wtorku na odwiedzających Centrum Nauki Kopernik czeka nowa atrakcja: laboratorium chemiczne. Będzie można samemu zrobić hydrożel i dowiedzieć się jak przemienić metal w złoto.

Metodę opracował żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Michał Sędziwój, który eksperymentował na dworze cesarza Rudolfa II. „Alchemiczne transmutacje" i sekrety korozji zobaczyć można od 12.00 do 17.00.

Fuleren, gluty i barwniki

We wtorek chemia jest w Centrum wszechobecna. Na rozstawionych stanowiskach z doświadczeniami będzie można dowiedzieć się co to jest hydrożel, a nawet samemu go wykonać. Gdzie indziej zbudujemy model cząsteczki i papierowy fuluren, czyli model odkrytej 30 lat temu struktury, powstającej z parzystej liczby atomów węgla. Będzie też można poeksperymentować barwnikami spożywczymi i wodą.

Laboratorium chemiczne jest pierwszym z czterech, które zostaną otwarte w Centrum Nauki Kopernik do końca 2011 roku. W listopadzie przyjdzie kolej na laboratorium biologiczne, a w grudniu fizyczne oraz pracownię robotyczną. Laboratoria w tygodniu będą otwarte dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy – dla wszystkich, którzy ukończyli 13 lat.

wp