Jak produkuje się pieniądze? Dni otwarte w NBP

Warszawa

Jak wygląda bankomat od środka i jak produkuje się pieniądze? - podczas dni otwartych będzie można poznać wiele sekretów Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny zaprasza do swojej siedziby w sobotę i w niedzielę.

- Dni Otwarte to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, dlaczego Narodowy Bank Polski jest instytucją tak ważną dla całej gospodarki. To także jedyna w roku okazja, aby poznać bank centralny od środka i skorzystać z atrakcji przygotowanych z tej okazji dla dzieci i dorosłych – czytamy w komunikacie NBP.Dla zwiedzający będą dostępne banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Na własne oczy będzie można zobaczyć produkcję pieniędzy i sprawdzić jak wygląda bankomat od środka. Każdy będzie miał okazję wejść do bankowozu i przymierzyć kamizelkę kuloodporną.

13-kilogramowa sztaba złota

Prawdziwą gratką będzie możliwość samodzielnego podniesienia sztaby złota ważącej prawie 13 kilogramów o wartości półtora miliona złotych. Własnoręcznie wybijemy również pamiątkowy żeton, a także obejrzymy monety kolekcjonerskie NBP poświęcone Janowi Pawłowi II, w tym także kilogramową monetę srebrną, którą 15 kwietnia NBP upamiętni kanonizację papieża Polaka.Godziny zwiedzania: sobota 10-18 oraz niedziela 10-16. Wejście od strony placu Powstańców Warszawy 4.bf//ec