Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  "Jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię"

  Najnowsze


  Czy wypada pożegnać się z osobą niewidomą, mówiąc "do widzenia"? Jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące niepełnosprawności znajdziemy w broszurze Urzędu Dzielnicy Śródmieście i Fundacji Integracja. Publikacja jest bezpłatna.

  - Broszura jest próbą przełamania barier społecznych. Jest to kolejny krok w procesie budowania Śródmieścia przyjaznego osobom dotkniętym niepełnosprawnościami – mówił podczas akcji promocyjnej poradnika Krzysztof Czubaszek, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

  Publikacja przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych. Zawiera szesnaście ilustracji opatrzonych komentarzami, z których każdy podpowiada jak - w sytuacjach na pozór oczywistych - swoim zachowaniem i wypowiedziami nie naruszyć godności osoby niepełnosprawnej.

  Trudne pytania

  Z broszury dowiemy się między innymi, żeby zawsze korzystać z słów i zwrotów używanych w codziennym kontakcie, że wypada powiedzieć osobie niewidomej: "do widzenia". Publikacja tłumaczy też, że w przypadku osoby z amputowanym przedramieniem w geście przywitania można uścisnąć jej zdrową dłoń. Podpowiada też, by w sposób naturalny odpowiadać na pytania dzieci dotyczące niepełnosprawności.

  Nie tylko promocja, ale i rozmowy

  Podczas akcji promującej broszurę nie zabrakło rozmów na temat sytuacji oraz problemów osób z niepełnosprawnościami, piszą śródmiejscy urzędnicy.

  Radny Dzielnicy Śródmieście, Daniel Łaga zwrócił uwagę na potrzebę inwestycji zwiększających dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, podkreślił również, że nawet najmniejszy krok w kierunku uświadamiania potrzeb osób z niepełnosprawnością jest bardzo istotny.

  Poradnik jest bezpłatny

  Poradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" dostępny jest do bezpłatnego pobrania w urzędzie dzielnicy, bibliotekach, domach kultury, szkołach, ośrodkach sportu oraz na stronie internetowej Śródmieścia.

  ml

  Źródło zdjęcia głównego: Marzena Wyszyńska, Urząd Dzielnicy Śródmieście