Jak opowiedzieć historię zwycięstwa? Rusza konkurs

Warszawa

Muzeum Ossów 1920 ogłosiło konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej swojej przyszłej wystawy. Ekspozycja ma opowiadać historię wielkiego polskiego zwycięstwa w bitwie z bolszewikami. Autor najlepszego projektu otrzyma 20 tysięcy złotych.

- To jest konkurs, który pozwoli nam określić jak o historii wielkiego polskiego zwycięstwa w 1920 roku będziemy opowiadać następnym pokoleniom. Nie jest to konkurs na ekspozycję stałą, choć jego wyniki będą miały fundamentalne znaczenie przy jej projektowaniu – tłumaczy Maksym Gołoś, dyrektor muzeum.

Najpierw aranżacja, potem ekspozycja

Pracownie, która wezmą udział w konkursie będą miały za zadanie przygotowanie koncepcji aranżacji plastycznej muzeum. Zwycięska praca będzie podstawą do stworzenia ekspozycji stałej i zagospodarowania terenu wokół budynku.

Projektanci będą szukać rozwiązań, które pozwolą w nowoczesnej formie opowiedzieć o historycznym zwycięstwie oraz efektownie przedstawić konflikt polsko-bolszewicki, który mógł pogrążyć Europę początku XX wieku. Całość przyszłej ekspozycji, która znajdzie się w trzech połączonych świetlikami pawilonach, wraz z tarasem widokowym, zajmie ponad 1300 m. kw.

20 tysięcy dla zwycięzcy

Jak zapowiada Gołoś, wystawa ma opowiadać historię "wielkiego polskiego zwycięstwa militarnego, ideologicznego i moralnego".

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do końca marca, natomiast prace konkursowe trzeba złożyć do 30 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lipca 2014 roku.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce przewidziano 20 tys. zł, za drugie 10 tys. zł, a za trzecie - 5 tys. zł.

Pierwsze prace w 2015 roku

Samorządowa Instytucja Kultury Park Kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jak oficjalnie nazywa się placówka, będzie znajdować się 22 kilometry od centrum stolicy. Niespełna sto lat temu miejsce to było polem pierwszej potyczki Bitwy Warszawskiej. W rocznicę walk odbywają się tam rekonstrukcje historyczne.

Koncepcję funkcjonalno-architektoniczną budynku przedstawiono w sierpniu ubiegłego roku. Jeszcze w tym mają ruszyć prace nad projektem budowlanym. – Mamy nadzieję, że pierwsze prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2015 roku. Cała inwestycja szacowana jest na około 13 milionów złotych i ma być gotowa najpóźniej na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – podsumowuje Maksym Gołoś.

Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
TVN24

b