Jak oddać ważny głos? Przypominamy zasady

Warszawa

TVN24 , PAPNa karcie do głosowania znajdziemy 11 nazwisk w kolejności alfabetycznej

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę w formacie A4 z nazwiskami 11 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku.

W niedzielnych wyborach prezydenckich zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.

Paszport, dowód, inny dokument ze zdjęciem

Aby otrzymać kartę do głosowania w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

P.o. szef zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler powiedział, że brak adresu zameldowania w nowych dowodach osobistych nie będzie stanowił problemu. Zaznaczył, że komisja obwodowa ustala tożsamość wyborcy na podstawie imienia, nazwiska, numeru PESEL, które także znajdują się w spisie wyborców. - Wyborca nie musi przedstawiać komisji dowodu osobistego, może przedstawić np. paszport, w którym też nie ma adresu zameldowania - zauważył Gajzler.

Postaw "X"

Karta do głosowania ma format A4. Znajduje się na niej 11 podanych w kolejności alfabetycznej nazwisk kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Karta do głosowania w wyborach prezydenta RP w dniu 10 maja 2015 r.
pkw.gov.pl

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką.

Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

30,5 mln osób głosuje

Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosowanie odbywa się w ponad 27 tys. obwodach głosowania.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania. Przejdzie do niej dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

Wieczór wyborczy w TVN24

Tuż po zakończeniu niedzielnego głosowania w TVN24 oraz w TVN24 Biznes i Świat będzie można poznać pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Wieczór wyborczy rozpoczyna się o godzinie 20.45.

Sondaż exit poll, który będzie pierwszą informacją o tym, jaki jest prawdopodobny wynik głosowania, przygotuje pracownia IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News. Powstanie on na podstawie wyników prac tysiąca ankieterów, którzy będą obecni w 500 specjalnie wybranych lokalach wyborczych. Łącznie przeprowadzą oni ok. 50 tys. ankiet. Błąd nie powinien przekroczyć dwóch punktów procentowych.

Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji TVN24 na urządzenia mobilne będzie można wziąć udział w sondzie powyborczej.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP,pk//rzw