Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Jak nie omijać korków

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plmówi Piotr Jakubczak, z WRD

Na jednym kole, z zawrotną prędkością, między samochodami - tak jeżdżą niektórzy motocykliści. Jeden z nich chwali się swoimi wyczynami w internecie. - Za kilka tygodni będziemy go "obrysowywać" - mówią policjanci.

Nagranie pochodzi z ulicy Łopuszańskiej. Motocyklista rusza z parkingu przy al. Krakowskiej. Zaczyna ostro - na jednym kole, by po chwili wjechać pomiędzy dwa rzędu stojących w korku aut. Jadąc tuż obok pojazdów co chwila odkręca gaz rozpędzając motocykl do zawrotnych prędkości.

Autor z kamerą na kasku jest najwyraźniej dumny ze swoich dokonań. Do internetu film wrzucił z tytułem "Sposób na omijanie korków w Warszawie".

"Takim jesteś frajerem?"

Korek na Łopuszańskiej - jak to w szczycie - sięga horyzontu, więc motocyklista ma duże pole do popisu. Gdy przed nim, tak samo jak on - tylko wolniej - prześlizguje się skuter, autor filmu wyraźnie się niecierpliwi: - Zjedź kur… - syczy pod nosem.

Po chwili skuter ustępuje mu miejsca i motocyklista mknie dalej. Jednak zaraz znów musi się zatrzymać, bo odległość między pojazdami przed nim staje się zbyt mała. Zaczyna się dyskusja z kierowcą, który nie chce ustąpić. - Nie możesz kur... zjechać, takim jesteś frajerem? - rzuca do kierowcy.

"18 punktów karnych"

Film trwa ponad 4 minuty. Tyle wystarczyło, by zbliżyć się do granicy utraty prawa jazdy.

- 18 punktów i 1000 złotych - wystawia jednoznaczną "recenzję" - Piotr Jakubczyk z wydziału ruchu drogowego KSP. - Materiał przedstawia kilka ewidentnych wykroczeń, m.in. jazda po pasie wyłączonym z ruchu, jazda na jednym kole, ominięcie pojazdu który zatrzymał się celem przepuszczenia pieszych na przejściu - dodaje.

Policjanci zwracają też uwagę, że motocyklista za nic ma także swoje bezpieczeństwo. - Nie ma rękawic, ani odzieży ochronnej. Za kilka tygodni będziemy go "obrysowywać" - mówią policjanci, którzy jeżdżą do wypadków z udziałem motocyklistów. - Właśnie zaczął się "sezon".

mjc/roody

Film umieszczony na youtube.com
eragonq3