Jak jeździć komunikacją w wakacje? Poradnik ZTM

Warszawa

Ztm.waw.plJak poruszać się po mieście?

Prawie 2 tygodnie po tym, jak na czas wakacji zostały zamknięte dwie stacje metra oraz podmiejska linia średnicowa, ZTM przygotował poradnik: "Jak korzystać z wakacyjnej komunikacji".

Wielu warszawiaków może być zdziwionych, że na ten pomysł Zarząd Transportu Miejskiego wpadł dopiero 11 dni po wprowadzeniu uciążliwych zmian w komunikacji, ale jak informują urzędnicy, jest to spowodowane "zbieraniem najczęściej zadawanych pytań" przez pasażerów.

Dotyczą organizacji komunikacji miejskiej pomiędzy podwarszawskimi miejscowościami – Radzyminem i Markami oraz prawobrzeżnymi dzielnicami – Pragą i Targówkiem, a centrum miasta i stacją metra Politechnika. Pasażerowie pytają także o możliwość przejazdu komunikacją miejską pomiędzy przystankami kolejowymi zamkniętej podmiejskiej linii średnicowej.

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami ZTM-u.

Jak wygodnie dojechać w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego z Marek, Radzymina, Pragi i Targówka do centrum Warszawy, a następnie do stacji metra Politechnika?

Autobusy linii 527, 718, 738 i 805 – w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego (od około godziny 6.30 do około godziny 9.30) – kursują na trasach wydłużonych do przystanku Centrum. Na placu Bankowym można się przesiąść – bez konieczności przechodzenia przejściem podziemnym – do autobusów linii Z-1, 313 i 520.

Jak wygodnie dojechać poza godzinami szczytu komunikacyjnego z Marek, Radzymina, Pragi i Targówka do centrum Warszawy, a następnie do stacji metra Politechnika?

Najlepiej dojechać do przystanku Metro Ratusz Arsenał i – nie schodząc na stację metra – pójść prosto w kierunku przystanków tramwajowych. Z przystanku na ulicy Andersa odjeżdżają tramwaje linii 15, 74 i 75, które docierają do centrum i stacji metra Politechnika.

Jak najłatwiej dostać się z osiedla Targówek do centrum, a następnie do stacji metra Politechnika?

Autobusem linii 160 można dojechać do przystanku Stare Miasto i na tym samym przystanku przesiąść się do tramwaju linii 18. Można także kontynuować podróż autobusem 160 do przystanku Metro Ratusz Arsenał i tam przesiąść się do tramwajów linii 15, 74 lub 75.

W jaki sposób najwygodniej dotrzeć z Dworca Wschodniego do stacji metra Politechnika?

W dni powszednie, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, jest uruchamiana specjalna linia autobusowa 313 łącząca Dworzec Wschodni (od strony ulicy Lubelskiej) ze stacją metra Politechnika. Autobusy kursują trasą: DW. WSCHODNI (LUBELSKA) - … - Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – METRO POLITECHNIKA.

Jak najszybciej dojechać z Dworca Wschodniego do centrum, a następnie na Dworzec Zachodni?

Z Dworca Wschodniego – od strony ulicy Kijowskiej – kursują tramwaje linii 7, 22 i 77, którymi można dojechać do centrum. Aby dostać się na Dworzec Zachodni proponujemy przesiadkę na przystanku Muzeum Narodowe (wystarczy tylko przejść przez pasy) do autobusów linii 158 lub 517.

Jak z przystanku kolejowego Warszawa Powiśle dojechać na Dworzec Wschodni?

Opuszczając perony najlepiej skorzystać z wyjścia w kierunku zachodnim, a następnie udać się na przystanek tramwajowy i wsiąść do tramwaju linii 7, 22 lub 77.

Jak najszybciej dojechać z przystanku kolejowego Warszawa Powiśle na Dworzec Zachodni?

W sąsiedztwie stacji PKP Warszawa Powiśle znajduje się przystanek autobusowy (na żądanie), na którym zatrzymują się autobusy linii 158 i 517, jadących na Dworzec Zachodni.

Czym można szybko się dostać z przystanku kolejowego Warszawa Ochota na Powiśle i Dworzec Wschodni.

Bezpośredni dojazd zapewniają linie tramwajowe 7, 22 i 77.

Jak z centrum Warszawy dojechać w okolice przystanku kolejowego Warszawa Stadion?

Do przystanków Al. Zieleniecka lub Kijowska – znajdujących się w sąsiedztwie przystanku kolejowego Warszawa Stadion – dojeżdżają linie tramwajowe 7, 22 i 77.

W pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych z biletem ZTM

Do 1 września br. bilety ZTM będą honorowane w pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. W przypadku przejazdów łączonych obejmujących skrócone linie SKM, bilet jednorazowy skasowany w pociągu SKM zachowuje ważność w innych środkach transportu, których trasa pokrywa się z przebiegiem linii SKM, w tym w pociągach Intercity i Przewozów Regionalnych. Wsiadając do pociągów Intercity i Przewozów Regionalnych należy mieć przy sobie ważny bilet / aktywowaną WKM. Kasowniki znajdują się m.in. na Dworcu Wschodnim (od strony ulicy Lubelskiej) oraz na Dworcu Zachodnim (przejście podziemne, wyjście na peron 2).

TAK WYGLĄDAŁ RUCH PO ZAMKNIĘCIU DWÓCH STACJI METRA:

Zamknięta stacja metra Centrum i Świętokrzyska
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl

lata//ec

Zamknięta stacja Świętokrzyska
Dawid Krysztofińska /tvnwarszawa.pl